HellScape: Two Brothers İnceleme

TurkGamer Puan 66

Oyun piyasasında kıt bir döneme girdiğimiz herkes tarafından bilenen bir şey. Gerek büyük yapımlar gerek küçük bütçeli yapımlarda oyuncular aradıkları şeyleri bulmakta bu ay oldukça zorlandı. Zira arka arkaya gelen erteleme haberleri de yeterince morali bozmuş durumda.

Tüm bu ortam içerisinde HellScape: Two Brothers Türk yapımı bir oyun olarak çıkışını gerçekleştirdi. Yazımda yapıcı eleştirilerim olacaktır ancak ne olursa olsun her zaman söylediğim bir şeyi tekrar etmek istiyorum. Bir oyun yapmak, bunu organize etmek ve piyasaya sürmek çok kolay bir iş değil. Bu nedenle özellikle Türk yapımı oyunlara lütfen gereken ilgiyi gösterelim ve destekleyelim. Destekleyelim ki bu alanda çok daha başarılı yapımlar çıksın.

Esas Mevzuya Dönelim Şimdi

HellScape: Two Brothers, Dante Alighieri’nin eseri, İlahi Komedya’dan ilham alınarak yapılan bir Cehennem’e doğru yolculuk hikayesi.

İki kardeş, şeytanın hizmetkarları tarafından kaçırılan sevdiklerini kurtarmak adına bir göreve çıkarlar. İki kardeşin çocukluk arkadaşı ve Amos’un aşığı olan Diane, iblisler tarafından Cehennem’e kaçırılan kişidir.. Bu yolculukta çeşitli iblislerle savaşarak ve cehennemi keşfederek yollarına devam edecek olan kardeşlerden Aaron güçlü fiziği sayesinde kaba kuvvet isteyen görevlerde tercih edebileceğiniz bir savaşçı olarak karşımıza çıkıyor. Küçük kardeş Amos ise tam tersi kendini büyü alanında geliştirmiş, büyüyü silaha çevirmiş bir karakter. Sevdiği Diane yi kurtarabilmek için ağabeyi Aaron ile bu yolculuğu sürdürüyor.

Ancak burada bir sorundan bahsetmek istiyorum. Oyunun hikayesini okumadan oyuna başlarsanız başlangıç sinematiğinden hiç bir şey anlayamazsınız. Sadece belli resimler gösteriliyor ve sonra lak diye kendinizi cehennemde bulunuyorsunuz. Ben bu görsellerin sesli okuma ve altyazı ile desteklenmesini isterdim. Hikaye daha net olarak oyuncuya ulaşabilirdi.

Hikaye kısmı bu şekilde. Tabi cehennemde gezerken oraya hapsolmuş diğer ruhların hikayelerini de ilerledikçe dinleyeceksiniz. Yer yer onlardan bilgi alıp zaman zaman da hallerine üzüleceğiniz anlar olacak.

Görsellik Tatmin Edici, Animasyonlar Vasat

Oyun Unity motoru ile yapılmış ve oldukça tatlı grafiklere sahip. Bir çok bilgisayarda optimizasyon problemi yaşamadan oynanabilecek düzeyde. Gel gelelim animasyon anlamında ciddi sorunlar var. Özellikle Aaron’un kıllıç ve mızrak kullanım animasyonları çok ağır kalıyor. Ayrıca ses ve animasyon arasında da dengesizlik söz konusu. Kılıcı sallayana kadar düşman size bir iki hit vurabiliyor. Dodge mekaniğimizde olmadığı için bu anlamda ciddi sorun yaşadım. Oyun zevkini bu durum ciddi oranda etkiliyor. İleriki aşamalarda kazanacağınız ekstra özellikler ile yeni büyüler eğlenceli ama combat sistemine acil eğilinmesi gerek. Bu sayede oyun zevki daha yukarı taşınabilir.

Oynanabilirlik & Atmosfer

Oyunda karakter konrolleri değişik düşünülmüş. İki kardeşide kontrol edebiliyoruz ancak birini kontrol ederken diğeri bizimle birlikte ilerlemiyor. Kontrol ettiğiniz kardeş dışında diğer kardeş görünmez oluyor ve olduğu yerde sabitleniyor. İyi ama ben bir dünya yol gidiyorum bu gittiğim yolda sürekli swap yaparak ilerleyemem ki? Canımı en çok sıkan konulardan birisi bu oldu. Maalesef oynanabilirlik yönünden çok tatmin edici değil. Ayrıca oyunda değişik bir respawn sistemi var. Tamam diyelim iki kardeşi aynı yere getirdiniz. Biri öldü diğeri hayatta. Ölen kardeş 4-5 saniye sonra tekrar doğuyor ama kardeşinin yanına yada öldüğü yerdeki bedenin yanına değil. Teee haritanın en başına gidiyor..

Atmosfer hakkında çok söylenecek birşey yok. Ben oldukça başarılı buldum. Hazır assetler illaki kullanılmıştır ama herşey çok güzel ve ortantılı yerleştirilmiş. Cehennemi değişik bir açıdan tasvir etmiş ve bu atmosfer hem oyuna hem kamera açısına çok yakışmış. Bu alanda söyleyebileceklerim bu kadar.

Dipnot olarak oyunda belli noktalarda düşmanlar sürekli respawn oluyor sabaha kadar kesseniz bitmiyorlar. Belki bir bug belki de bilerek yapılan bir şeydir. Bug bile olsa ileride düzeltilebilecek çok önemli olmayan bir detay sadece belirtmek istedim.

Yapay Zeka ve Müzikler ve Sesler

Yapay zekanın aktif olarak haldur huldur kullanıldığı bir yapım ve tür değil. Genelde bu tarz oyunlarda olay bellidir. Düşman alanına girdiğinizde düşmanlar topyekun üstünüze hücum ederler. Dolayısı ile yapay zekadan ziyade combat sistemleri ortaya çıkar. Düman AI’lerin görevlerini sorunsuz şekilde yerine getirdiğini düşünüyorum. Yapay zekanın kontrol etmediğimiz kardeşte esas olarak devreye girmesini beklerdim.

Oyunun müziklerine söylenecek çok şey yok. Oldukça güzel soundtrackler kulağınıza çalınacak. Bazı melodiler çok tanıdık her zaman dinlediğimiz bir şarkının melodileri gibi hissettirecek. Hem hüzün hemde aksiyonu dolu dolu yaşatabilecek parçalar seçilmiş. Bu anlamda bir sorunu yok oyunun ama ses efektleri konusunda yer yer sorunlar yaşıyor. Tekrar etmiş olacağım ama lütfen silah seslerini değiştirin. Animasyon artı sesin birbiri ile ilgisi yok. Ayrıca tek düze ilerlerken arka planlara, sağ sol kısımlara ortam sesleri ve tedirginliği artıracak bir kaç efekt atılabilirdi.

Noktayı Koyalım Artık

Öncelikle oyunun yapımcısı B100 Games’i tebrik etmek istiyorum. Olumlu olumsuz eleştirilerimi bir kenara bırakın, ülkemiz şartlarında böyle bir projeye uğraşmak, bunu piyasaya çıkarmak büyük iş. Kesinlikle takdiri hakediyorlar. Ekonomik olumsuzluklara rağmen tamamen vasat bir yapım çıkmamış ve güncellemeler ile çok çok farklı seviyelere ulaşabilecek bir oyun. Sevapları ve günahlarıyla kendi içimizden çıkmış bu tarz yapımları desteklememiz gerektiğine inanıyor, hepinize oyun dolu günler diliyorum..

İyi Yönler
  • Tatlı Grafikler
  • Etkileyici Müzikler
Kötü Yönler
  • Animasyonlar
  • Oynanabilirlik Problemleri
  • Yetersiz Hikaye Anlatımı
66
Grafik - 75
Oynanabilirlik - 50
Hikaye - 60
Müzik/Ses - 80
Yapay Zeka - 65
İşletme mezunu oyun delisi, konsol aşığı, yayın yapmayı ve yazı yazmayı seven bir insan. Donanım ve yazılım konularında kendine has özellikleri var.

Yorum Yaz

Mail adresi kullanıcılara gösterilmeyecektir. Zorunlu alanları doldurmayı unutmayın *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Lost Password

Please enter your username or email address. You will receive a link to create a new password via email.

Sign Up