Headlander İncelemesi

‘’N’apmalıyız?!’’

‘’Kafanı… Kafanı kullan!’’

Tekrardan bir inceleme yazısı ile karşınızdayım. Fakat bu sefer gerçekten farklı bir oyunun incelemesi ile. ‘’Nasıl yahu?’’ diyorsanız hemen şöyle alalım sizleri.

Geliştiriciliğini Double Fine Productions’ın, yayımcılığını ise Adult Swim Games’in yapmış olduğu, Temmuz 2016 çıkışlı oyun Headlander ‘metroidvania’ türüne güzel bir yorum getirmiş, menü düzeni adeta bir arcade tadında, 70’lerin atmosferini taşıyan ve yeri geldiğinde gayet kafa yorucu olarak da özet olarak tanımlanabilir. (evet bu incelemede kafa kelimesini çok duyacaksınız)headlander-1

1970 yılında insanların başlarının zamanla kaybolması ve robotların bir çeşit karışıklık ile insan ırkına saldırması sonucu bir ‘kafanın’ kaçışını, maceralarını konu alıyor Headlander. Kafamızı kullanarak onu başka bir bedene, oradan da başka bir bedene nakil edebiliyoruz. Zamanla kafamızı (evet… evet biliyorum şimdi bile çok fazla!) çeşitli özellikler ile donatarak daha da gelişiyoruz; sadece çevrede uçuşan bu kafamız ile nesneleri vakum gücümüz ile bir yerden başka bir yere taşıyoruz, kalkanlar çıkararak düşman robotlara karşı kullanabiliyoruz.

Oyunun savunma/savaş mekanizmasına baktığımız da ben burada Double Fine’dan biraz daha farklı bir yol beklerdim. ‘’İyi de ablacım, ne bekliyorsun?’’ diye sorsanız, onu da bilemiyorum! Benim oyun tarzıma hitap eden bir oyun değil bu Headlander. Hatta ikinci veya üçüncü oynayışım bile diyebilirim. Sahip olduğumuz bir kırmızı lazer ışını ile hem içerisinde bulunup, kaçmaya çalıştığımız uzay tesisinin kapılarını açabiliyor hem de karşımıza çıkan robotları öldürebiliyoruz. Hadi tamam olabilir, oyun sadece bundan ibaret değil sonuçta. Fakat bir kapıdan geçiyorsun, robot direk seni görüyor ve ölümüne ona tıklıyorsun, boom! Gerçekten mi? Bu konuda biraz daha yaratıcı şeyler beklerdim bunu da buraya yazayım.

Oyundaki seçtiğimiz karakterimiz haliyle konuşamıyor. (Adamın kafası kopmuş yahu, akciğerler falan filan yok o ses telleri şimdi… değil mi ama?) Oyunun hikayesi öyle beklediğimiz gibi anlatılamıyor bize maalesef. Öyle olduğunu fark ettikten sonra sanki sadece oradan oraya koşturuyormuşsunuz gibi geliyor sanki? Yok yok… Oyun atmosferini, oyuncuyu çekmek için o kadar başarılı bir şekilde kullanmış ki sanki oynadıkça oynayasınız geliyor bir süre sonra. Platform oyunlarının klasik etkisi bile diyebiliriz buna aslında. Biz konuşamasak bile çevrede bulunan, oynanışımıza bile etki etmeyen bazı robotlar ile kısa süreli diyaloglar geçirebiliyoruz. Ki oyunun türlerinde ‘komedi’ bulunmasının bu diyaloglar ile kesinlikle etkisi bulunuyor. Sadece çevrede gezinen, tepesinde bulunduğumuz bedenimiz hasar aldıkça başka bedenlere geçen bir ‘kafa’ olmamız belli ki çok eğlenceli, komik bir olay gibi geliyor bu robotlara ki bununla ilgili yapmış oldukları espriler de oyuna farklı bir hava katıyor.

headlander-2

Oyun genel olarak baktığımızda diğer platform oyunlarından farksız, gayet eğlenceli bir parça bu sektör için. Konu olarak (her ne kadar hikayesini bizlere çok iyi anlatamasa bile) kendince bir farklılık yaratmış. Kendi içinde barındırdığı, oyun boyunca arkadan gelen o robot sesleri, cızırtılar ve arada bir gelen müzikler yetersiz kalsa da kendinden bir şekilde söz ettirebilir. Hatta şöyle bir tavsiyede bulunayım; arka planda oyununuza etki etmeyecek ses düzeyinde 5-10 şarkılık bir playlist hazırlayarak belki de oyunun size sunmuş olduğu atmosferi bir tık daha kendinize yakın hissedebilirsiniz. Bu tarz oyunları seven, oynamaktan çekinmeyen birisi iseniz öyle çok ‘’şiddetle’’ veyahut ‘’kesinlikle’’ derecesinde olmasa bile, tavsiyemdir.

headlander-3Metascore: 76/100

(+) YÖNLERİ:

  • Oyunun atmosferi başarılı
  • Sahip olduğu diyaloglar ve esprili göndermeler
  • Konu olarak kendine özgün

(-) YÖNLERİ:

  • Hikayenin anlatımındaki eksik yönler

Yorum Yaz

Mail adresi kullanıcılara gösterilmeyecektir. Zorunlu alanları doldurmayı unutmayın *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Lost Password

Please enter your username or email address. You will receive a link to create a new password via email.

Sign Up

Canlı Yayındayız ! Hemen İzle
CURRENTLY OFFLINE