H1Z1 İncelemesi

H1Z1’E GENEL BAKIŞ

Zombilere ve birlik olmuş diğer oyunculara karşı hayatta kalmaya çalıştığınız survival bir oyun oynamak ister miydiniz? H1Z1, erken erişime açılmış bir oyun olduğu için, şu anda oynayan kitlesiyle beraber oyun kendini geliştirmeye devam ediyor. Şu ana kadar gelişim sürecinden ve oynanış yapısından sizlere bahsedeceğim.

H1Z1 OYNANIŞ

Oyunun iki türlü modu mevcut, biri BATTLEROYAL diğeri ise SURVİVAL modudur. SURVİVAL modunun içerisinde, PVE ve PVP gibi seçenekler mevcut. Daha da derine indiğimizde, sadece FPS oynanan veya kafadan vurmayla ölümlerin gerçekleşebileceği serverlar görebiliriz. En basit olarak size bu yapıyı anlatacağım.

h1z1-battle-royale

1) BATTLEROYAL MODU

Oyunu herkesin eleştirmesine neden olan BATTLEROYAL modu, belki de H1Z1‘in en çok tercih edilen oyun modudur. Eleştirilme nedeni ise, oyunun amacı zombilere karşı hayatta kalmak iken oyunun en çok üzerine eğilinen modunun BATTLEROYAL olmasıdır. Bu modda, paraşütle gökten haritanın dağınık bölgelerine 160 oyuncu iniyor. İndiğiniz zaman üstünüzde silah bulunmuyor. Silahları; Karavanlardan, evlerden ve kamp yerlerinden bulabiliyorsanız. Silahları bulduğunuz gibi amacınız diğer oyuncuları öldürmek. Haritada belirli dakikalardan sonra, TOXİC gazıyla daralıyor. Gazda kaldığınız sürece canınız gidiyor. Harita bilgisi gerektiren bu oyunda, haritayı ezbere bilmelisiniz. Gazın en son kapanacağı yer, küçük bir alana denk geldiği için; çatışmadan oyunu bitirmeniz(eğer gaza ölmüyorsanız) imkansız. Bu modda, arabalarda mevcut. Arabaları, üzerinde ki tüm itemleriyle beraber, %75 benzin ve %25 benzi kutusuyla buluyorsunuz. Ödül olarak oyun sonunda, ilk ona girenlere çeşitli hediyeler veriliyor. Asıl ödülleri ilk 3’e girdiğinizde alıyorsunuz.

h1z1-survival

2) SURVİVAL MODU

Bu modda diğer oyunculara karşı ve zombilere karşı; Kendi yerini inşa edip ve etraftaki yerleri araştırarak(loot), hayatta kalmaya çalışıyorsunuz. Modun kendi içerisinde ayrılan iki seçeneği var; a)PVE b)PVP.

a) PVE MODU

Survival modunun seçeneklerinden olan PVE’de, diğer oyuncularla beraber oynayabiliyorsunuz ancak onlara saldıramıyorsunuz. Sadece zombilere karşı hayatta kalmaya çalışıyorsunuz. Oyuna yeni başlayan arkadaşlara önereceğim moddur bu. Çünkü crafting sistemini ve aim mantığını burada anlamanız daha kolay.

b) PVP MODU

Diğer seçeneğimiz olan PVP modu, diğer oyunculara karşı ve zombilere karşı, hayatta kalmaya çalıştığımız moddur. Arkadaşlarımızla beraber birlik olabilir, yeni arkadaşlar edinebilir ya da tek başınıza kendi yerleşim yerinizi inşa edip hayatta kalmaya çalışabilirsiniz. Role play diye adlandırılan modun PVP modu içerisinde yer aldığını belirtmem gerekir. Kimse BATTLEROYAL‘deki gibi sizi sorgusuz öldürmüyor. İnsanlarla konuşuyorsunuz ve durumu anlatmaya çalışıyorsunuz. Tıpkı gerçek hayattaki gibi.

H1Z1 TEKNİK İNCELEME

Oyunun daha erken erişimde olduğunu da göz önüne alırsak; Adından söz ettirecek, oldukça başarılı bir yapımdan bahsediyoruz. Oyun içerisinde ki hatalar mümkün olduğunca giderilmiş neredeyse büyüteçle farkedilecek kadar az sayıda. Görüntü kalitesi ortalamanın üstünde ve optimizasyon sorunu bulunmayan bir yapısı var. Oynanışı basit ve rahatlıkla anlaşılabilir. Biraz karmaşık olarak belirtebileceğimiz tek şey, craft sistemi. Gayet başarılı bir haritaya sahip. Oyuna biçtiğim değer; 8.5/10.

Beğendiysen Oyla ! :)

0 0

Yanıtla

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Canlı Yayındayız ! Hemen İzle
CURRENTLY OFFLINE