Google Maps’de (Harita Uygulaması) Irkçı Kelimeler Çıkarılıyor

Google, harita uygulaması olan ‘’Google Maps’’ de ırkçı kelimelerle arama yapılabilmesini ortadan kaldıracak.

Arama kısmına ‘’nigger’’ veya ‘’nigga’’ (zenci) yazıldığında, Amerika’daki ‘’White House’’ (Beyaz Saray) veya Afrika kökenli Amerikalıların yaşadığı yerler çıkması, acilen önlem alınmasına sebep oldu. Konuyla ilgili herkesten özür dileyen Google, arama motorlarında kullanıcıların en çok aradığı kelimelerle özdeşleştirdikleri nesnelerin, aramalarda otomatik üst sıralara gelmesinden dolayı böyle bir olayın yaşandığını açıkladı. Keza, bir dönem ‘’failure’’ (başarısızlık) kelimesi aratıldığında Eski Amerikan Başkanı George W Bush’un adı çıkıyordu. Bu hata da kısa sürede düzeltilmişti.

Olay basit bir algoritma hatası gibi görünse de, ırkçı grupların bazen ön plana çıkabildiği Amerika ve Avrupa’da bu açıdan bakıldığında büyük bir sıkıntı. Google marka değerini sarsabilecek bu büyük hatanın hemen farkına varmış ve düzeltmeye karar vermiş. Öte yandan, bazı Hacker’ların bu tarz bir soruna sebebiyet verdiği söylentileri dolaşırken, Google’ın açıklamasına göre böyle bir durumun olmadığı anlaşılıyor.

Öte yandan, kullanıcıların kendi haritalarını oluşturup ‘’Google Map’’ üzerinden yayımlamalarına olanak sağlayan ‘’ Google Map Maker’’ uygulaması da kısa süreliğine kapatılmış durumda. Sistemin ne zaman açılacağı ise henüz belli değil.

Beğendiysen Oyla ! :)

0 0

Yanıtla

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Canlı Yayındayız ! Hemen İzle
CURRENTLY OFFLINE