Google, Güvenlik Sorularını Güvenli Bulmuyor

Bir e-mail hesabı oluştururken veya şifrenizi unuttuğunuz için yeni şifre talep ettiğinizde sorulan ‘’İlk evcil hayvanınız adı nedir?’’ tarzı sorunların güvenliği tartışılıyor.

Konuyla ilgili araştırma raporu Google tarafından yayımlanırken, sonuç olarak bu güvenlik sorularının sanılanın aksine güvenli olmadığı sonucuna varıldı. Hesabınızı kırmak isteyen birinin yaklaşık 10 tahminde bulunarak soruya doğru cevap verdiği tespit edildi.

Hatta bazı ülkelerde, birtakım sorunların cevaplarının aynı olma olasılığı %40’lara yaklaşıyor. Mesela Korece konuşan bir kullanıcının seçtiği ‘’Hangi şehirde doğdunuz?’’ sorusunun cevabını, istatistik olarak 3. deneme bulabiliyorsunuz. Kısacası, kullanıcılar akılda kolay kalması için, bu tarz kalıp sorulara seçtikleri basit cevaplar büyük bir risk taşımakta.

Öte yandan, soru sayısını arttırmanın bir çözüm olabileceği konuşulurken, Google bununda sistemsel bir tıkanıklığa yol açabileceği görüşünde.

Tüm bunların ışığında en etkili yöntemlerden birinin kullanıcının cep telefonuna direk SMS göndermek olduğu vurgulanırken, ikinci bir e-mail adresinin sorulması veya sorulara verilecek cevapların zorlaştırılmasa diğer tavsiye edilen yöntemlerden.

Büyük siteler, SMS yollama seçeneğini oldukça yaygın olarak kullansa da, maliyetlerden ötürü her servis sağlayıcının bu sisteme geçmesini pek olası görmüyoruz.

Beğendiysen Oyla ! :)

0 0

Yanıtla

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Canlı Yayındayız ! Hemen İzle
CURRENTLY OFFLINE