Goliath İncelemesi

Whalebox Studio, 2012’ yılında dört bir yandan gelen yetenekli geliştiriciler ile Sibirya’da kuruldu.  Whalebox Studio’da çalışan her geliştirici, uzun yıllar bu işle uğraşıp, ödül almış bir sürü oyunun yapımında da katkıda bulunmuşlar fakat şimdi yenilikçi ve yaratıcı oyunlar yapmak için tek bir çatı altında toplandılar. Whalebox ekibi rüya projeleri olan “Goliath” adlı oyun üzerinde çalışmaya 2014 yazında başladı ve hedefleri 2016 başlarında bunu dünya ile paylaşmaktı, oyun 12 Mayıs 2016’ da yayınlandı, ekip istediğini başarmış gibi görünüyor.  Whalebox ekibinin geliştirdiği oyunun dağıtımını “Octopus Tree” üstlendi.

Sanırım yapımcılar “Goliath” ismini İncil ve Kuran gibi kutsal kitaplarda geçen dev savaşçı’ dan esinlenerek koymuşlar çünkü oyundaki temel konuda dev robotlar. ( Bahsi geçen savaşçı; Câlût ya da Golyat, M.Ö. 11. yüzyılda yaşadığına inanılan Tanah, Eski Ahit ve Kuran’ da bahsi geçen savaşçı dev. İsrail Krallığı’nın gelecekteki hükümdarı Davut (İslam’da Davut peygamber) ile yaptığı ve kaybettiği düello ile bilinir.)

goliath-1

Oyuna başladığınız ilk 5-10 dakika içerisinde “Bu oyunun amacı ne yahu?!” şeklinde bir tepki verip oyunu kapatma ihtimaliniz oldukça yüksek fakat yapmayın, ilk birkaç dakika etrafta dolaştıktan ve gerekli materyalleri topladıktan sonra sizde kendinizi oyuna bırakıp sanayi çılgınlığına kapılacaksınız. Tabii ki günümüzdeki gibi bir sanayiden bahsetmiyoruz burada, aslında oyun size her şeyi anlatıyor lakin birazcık dolambaçlı bir yoldan, oyundaki ilk robotumuzu yapmak için gerekenler birazcık odun ve çubuk; bunları toplayarak başlıyoruz. Oyunda temel ihtiyaçlarımız için kullandığımız ve gittiğimiz her yerde otomatik olarak kurulan bir kamp alanımız var. Bu kamp alanı ilk başta bir çadır, birkaç sandık, bir kamp ateşi ve bozuk bir ışınlanma aletinden ibaret olsada biz bunu yeni makineler ekleyerek değiştiriyoruz. Yaptığımız ilk gelişim dev robotumuzu üreteceğimiz makine; bu makinede robotumuzun parçalarını üretiyoruz ama bu parçalar Legolara benziyor şöyle ki istediğimiz 4 farklı parçayı birleştirip tek bir vücut yapabiliyoruz, demek istediğim robotun kafasını odundan yaparken gövdesini taştan yapabiliyoruz. Buna karşılık her gelişimin artıları olduğu gibi eksileri de var mesela odun nemli alanlarda daha iyi çalışıp, hafifken, taş ise tam tersi; sıcak alanlarda daha iyi çalışıyor ve oduna göre daha ağır. İşte burada Whalebox ekibinin ne kadar iyi bir iş çıkardığını görüyoruz; çünkü asla bir robotu sahiplenip her koşulda onu kullanarak savaşamıyoruz, yapımcılar bu dengeyi çok iyi sağlamış. Oyunda senaryo gereği bir sürü gezegen geziyoruz ve hepsi kendine has iklim koşullarına sahip örneğin bir gezegen buzlarla kaplı olup sürekli kar yağarken bir diğeri ise ateş gibi kumlar ve kayalardan ibaret. Bu yüzden sürekli yaptığınız robotlar arasında geçiş yapmak zorunda kalıyorsunuz. “Ehem… Her seferinde yeniden mi yapacağım bu robotları? .” sorusunu duydum sanırım hemen cevap vereyim; kamp alanımızda robotlarımızı depolayıp istediğimizde aktif olarak kullandığımızla değiştirebileceğimiz bir garaj var ve bu garaj 4 tane robot saklayabiliyor yani her iklim koşulu için bir tane. Bu ufak oyun içi ipucunu verdikten sonra artık senaryoya bir göz atabiliriz bence…

goliath-2

Oyundaki karakterimiz olan “Andrew Gromov” parlak bir mucittir. Geçirdiği korkunç bir kaza sonucu kaybettiği kolunun yerine mekanik kol tasarlayan mucidimiz ne kadar yetenekli ve zeki olduğunu kanıtlamıştır. Andrew, Dave adındaki pilotun yardımcı pilotudur. Yaptıkları bir uçuş sırasında araçları gizemli bir gezegene çarpar ve kullanılamayacak hale gelir. Dave ve Andrew ise bu kazadan yaralı olarak kurtulur. Dave ile telsiz aracılığıyla iletişime geçen Andrew onu bulmaya çalışır ve bunun için sürekli bir gezegenden diğerine geçer. Bu gezegenlerde hayatta kalmak için ise dev robotlar icat eder. Karakterimizin mekanik kolu sayesinde yapabildiği birkaç numarası da var tabii; bunlardan biri görünmezlik. Andrew mekanik kolundaki bir cihazı kullanarak kısa süreliğine görünmez olabiliyor ve görünmezlik dışında çok hızlı bir şekilde çekip ateşleye bildiği bir altı patları da var.

“Goliath” Steam’de 31TL’ lik fiyat etiketi ile oyunculara sunuluyor. Bu fiyat RPG tarzına pek yatkın olmayan ve sevmeyen kitle için belki birazcık pahalı gözükebilir. Oyunun fiyatı tartışmaya açık gibi olsada bence fiyatı uygun çünkü oyun gayet tatmin edici uzunlukta ve dolulukta. Ama dediğim gibi eğer bu tarzı sevmiyorsanız fikrinizi bir kere daha gözden geçirin derim. İyi eğlenceler.

Yorum Yaz

Mail adresi kullanıcılara gösterilmeyecektir. Zorunlu alanları doldurmayı unutmayın *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Lost Password

Please enter your username or email address. You will receive a link to create a new password via email.

Sign Up

Canlı Yayındayız ! Hemen İzle
CURRENTLY OFFLINE