Günümüzden Bugüne Klavyelerin Evrimi

Konu, 'Donanım' kısmında Alperen Bozkurt tarafından paylaşıldı.

?

Klavye seçerken hangi firmayı tercih edersiniz?

 1. Razer

  42,9%
 2. Logitech

  85,7%
 3. Asus

  oy sayısı 0
  0,0%
 4. Corsair

  28,6%
 5. Cooler Master

  oy sayısı 0
  0,0%
 6. Rampage

  28,6%
 7. MSI

  oy sayısı 0
  0,0%
 8. Roccat

  14,3%
 9. Kingston HyperX

  14,3%
 10. Bloody

  14,3%
Birden fazla oy kullanılabilir.
 1. Alperen Bozkurt

  Alperen Bozkurt Sıradan Gamer

  Kayıt
  4 Haziran 2017
  Mesajlar
  2
  Beğenilen Mesajlar
  1
  Ödül Puanları
  3
  Cinsiyet
  Erkek
  Şehir
  Karabük
  Web Sitesi
  Günümüzden bugüne dek klavyelerin evrim geçirdiğini hepimiz görüyoruz peki bu mekanik klavyelerde neyin nesi ? Eskilerden beri mevcut olan bu mekanik klavye neden eskiden ucuzduda şimdi neden pahalı hep beraber bu soruları cevaplayalım.

  Dünyanın ilk mekanik anahtarlarını üretmeye başlayan firma Cherry MX Alman merkezli olup kökeni çok eskilere dayanmaktadır. Kendileri 1967'den beri klavye üretmektedirler baktılar bu mekanik klavye olayı fazla tuttu 1983 yılında Cherry firması patenti üstüne aldı ve böylece başka firmalar 2007 yılına kadar mekanik anahtar üretemediler oyüzden diğer firmalar bu konularda oldukça yeni diyebiliriz.
  [​IMG]
  Mekanik Klavyelerde karşımıza sıkça çıkan kelimeler;

  Öncelikle şöyle söyleyeyim mekanik klavyelerin hepsi oyun için idealdir, tepkime süreleri olsun basış ömürleri olsun normal klavyelere göre daha dayanıklıdırlar. Kimisi 5 milyon tıklama ömrü sunar kimisi ise 50 milyon gerçi bu ömür kullanıcıya bağlıdır beni pek ilgilendirmiyor açıkca söylemek gerekirse neyse şimdi size mekanik klavyelerde karşımıza sıkça çıkan terimleri açıklayacağım

  Switch: Klavyede en önemli role sahip basışta önemli rol oynayan bir mikro anahtar.
  Keycap: Klavye ile doğrudan temasta bulunduğumuz kısım yani plastik tuşlar.
  Harekete geçme gücü: Her tuş basımında bilgisayara tepkime gönderen güç bu özellik benim için oldukça önemli.
  Kuvvet: Birimi santinewtondur (cN) klavyeye etki eden basış kuvvetini belirler
  Kuvvet Eğrisi: Bu uygulanan kuvvetin grafiksel değeri
  Dış dip: Klavyenin dibe kadar batabilen değeri
  MX-Mount: Cherry şirketi tarafından üretilmiş monte (mount) edilebilir switchler.
  Alps-Mount: Alps Electronic şirketi tarafından üretilmiş monte edilebilir switchler.
  Tactile: Switch hareketi sırasında hissedilen tepki
  Click: Switch'in hareketi esnasında çıkardığı ses (blue switchli klavyeler özellikle çok gürültülü)
  Linear: Switch hareketi sırasında hissedilen pürüzsüz tepki
  Histerezis: Klavyenin ikinci bir basışa kadar geçen süreyi belirlemek

  Şimdi sizlerle birlikte Cherry firmasının üretmiş olduğu Switch çeşitlerini daha detaylı inceleyelim.

  Cherry MX Kırmızı Switch ve Siyah Switch

  Montaj tipi:
  Cherry MX
  Kuvvet: MX Kırmızı = 45 cN / MX Siyah = 60 cN
  Ses: En dipten yukarı doğru gelir, az seslidir.
  Benim favori renk switchim ve birçok oyuncunun sevdiği switch türüdür.Oyuncuların sevme nedeni ise fps oyunları için gerçekten çok uygun olması
  bahsettiğimiz histerezis kavramı olmadığı için elimizi tuşdan çekmeden tekrar basmamıza olanak sağlıyor

  [​IMG] [​IMG]


  Cherry MX Mavi ve Yeşil Switch

  Montaj tipi:
  Cherry MX
  Kuvvet: MX Mavi = 50 cN / MX Yeşil = 80 cN
  Ses: En gürültücü switchdir. Özellikle discord’da arkadaşlarınızın kafasını şişirmek istiyorsanız en ideal switch bunlardır.

  Mavi önceden favorimdi fakat baş ağrıtmaya başladığı için bıraktım fakat bazı insanlara terapi gibi geldiği için seviyorlar.Fps oyunları için uygun değildir özellikle gece insanları çok rahatsız eder.Genellikle yazarlar içindir çok yazı yazıyorsanız tavsiye ederim fps oyunları için uygun olmamasının sebebi ise histerezis kavramının olması yani tuşa basdıktan sonra parmağınızı kaldırmadan tekrar basamazsınız bu çoğu oyuncu için oyunlarda dezavantaj yaratır.

  [​IMG] [​IMG]


  Cherry MX Kahverengi ve Beyaz Switch

  Montaj tipi:
  Cherry MX
  Kuvvet: MX Kahverengi = 45 cN / MX Beyaz = 65 cN
  Ses: Sessiz.

  Yine benim en sevdiğim switch türlerinden biri oldukça şahane ve tok bir sesleri vardır oyüzden çok hoşuma gidiyorlar.Yine bahsedeceğimiz özelliklerden fps oyunları için uygun değildir mavi ve yeşil switchlerden tek farkları biraz daha iyi olması ve ses konusunda daha sessiz bir deneyim yaşatması.Yine dediğim gibi histerezis özelliği bu switchlerdede mevcut olduğu için fps oyunları için uygun değil.

  [​IMG] [​IMG]


  Bloody Switchleri

  [​IMG]

  A4 Tech Bloody firmasının Light Strike olarak adlandırdığı switchler dünyanın en hızlısı olduklarını iddia ediyorlar.Tam tamına 0.2 mms tepkime süresine sahipler bu oldukça kısa bir süre ve fps oyuncuları için gayet uygun.Bloody firmasının bu sene E3 Konferasında duyurduğu LK3 Libra Switchleri oldukça dikkatimi çekti switch'e yerleştirilen ışıklandırma LK VE LK2 ye göre daha iyi ve ses kaliteside dahada mükemmel olmuş.Bloody firması Tayvan merkezli olup ürettikleri switchler tamamen kendilerine aittir.Ne yazıkki ülkemizde Bloody'e ait sadece 3 tane mekanik klavye bulunmakta ve ilk LK teknolojisine sahip olmakta.Bloody ile bu konu hakkında görüştüm Türkiye ortaklarına mesaj atacaklarını söylediler eğer iyi bir haber alabilirsem sizlere bildireceğim dostlarım.

  [​IMG]

  DİLERSENİZ LIGHT STRIKE TEKNOLOJİSİNİ BU VİDEODAN İNCELEYEBİLİRSİNİZ:

  Razer Switchleri
  [​IMG]

  Kailh isminde Çinli bir firma 2007 yılında ilk MX tipi üreten bir firmadır.Tıpkı Cherry firması gibi Kailh de switchlerini renk renk ayırmıştır.Razer bu firmayla çalışmıştır.Razer'ın Blackwidow Klavyesinde kullanılan switchler,Razer Turuncusu, Razer Yeşili ve Razer Sarısıdır.Firmanın en sevdiğim switchi Yeşil switchidir orta seviyede tokluk ve gürültüsü vardır her tarzdan oyun için uygundur ve 60 milyon basım ömrüne sahiptir.Razer'ın bu sene içerisinde çıkan Blackwidow V2 de tanıttığı Razer Sarı Switchler ise 80 milyon basım ömrüne sahiptir.İddia edilen rakam oldukça yüksek doğrusu beni çok şaşırttı.

  [​IMG]

  Ne yazıkki ünlü Razer firması artık Kailh ile çalışmamaktadır.Yeni switchlerini Greetech adında bir firmaya ürettirmektedir.


  Logitech Switchleri

  [​IMG]

  Logitech önceden Cherry MX tipi switchler kullanıyordu gerçi halen kullanıyor.Neden bizimde kendimize özel bir switchimiz olmasın dediler ve Japon firma Omron Switchle anlaşarak 2015 yılında piyasaya ilk kendi mekanik anahtarlarını bulunduran G910 isimli Romer G Switchli klavyeyi çıkarttılar.Kauçuk switchler 9.0 ms tepkimeye, standart mekanik switchler 6.7 ms tepkimeye sahipken bu switchin 5.0 ms tepkimesi vardır.Hangi tarz oyunlar için uygun derseniz benim görüşüm her tarz oyun için uygun bir switch ama size söylemeliyimki sesi oldukça berbat hiç hoşunuza gitmeyebilir.Logitech'in iddialarına göre klavye 80 milyon basış ömrüne sahip yine Cherry switchlere benzer olarak 45 cN basış kuvveti gereklidir.


  Mem-Chanical Switchler (MEMBRAN+MEKANİK)

  [​IMG]

  Henüz teknoloji dünyasına yeni girmiş olan Mem-Chanical switchler ise Membran ve Mekanik anahtarların birleşimiyle oluşuyor.Sesleri bana kalırsa oldukça sesli basış ömürleri ise standart mekanik klavyelerle aynı.Mem-Chanical switchleri ilk kullanan marka Cooler Master ve ardından onu Razer takip ediyor.Fiyatları normal mekanik klavyelere göre daha iyi sayılabilir oyüzden başlangıç için gayet uygunlar diyebilirim.Aynı zamanda tuşlar oldukça yüksek bu sayede klavyeye su giriş çıkışı kolayca önlenmiş oluyor.
   
  NKM134TRGMR bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş

Share