Dishonored 2 PS4 Pro İncelemesi

Konu, 'Playstation' kısmında Thesinmaster tarafından paylaşıldı.

1. Thesinmaster

Thesinmaster Sıradan Gamer

Beğenilen Mesajlar
    5
    Ödül Puanları
    3
    Öncelikle belirtmeliyim, bilgisayar oyun sektörü bir sanat dalı halini aldı. Bazı oyunları oynayınca insanlar; yabancı topraklara seyahat etmiş, bir kültür tanımış veya yeni şeyler öğrenmiş ise o oyunda emek vardır ve müzedeki değerli bir tablodan farkı yoktur. İşte gene bu tatta bir oyunun devamıyla karşı karşıyayız.

Oyuna ve oyunun geçtiği evrene yabancı olanlar için kısa bir turistik gezi düzenleyelim. Efendim, kraliyet ile yönetilen bir ülkede bir kraliçe ve onun 8’li yaşlarında kızı vardır. Ülke birkaç ufak krallığın biraraya gelmesiyle oluşmuştur. Ülke içinde dini bütün bir fanatik grup da yer almakta, her türlü doğaüstü güce karşı savaş açmaktadır. En büyük enerji kaynağı balina yağıdır ve ülkede veba tadında bir hastalık oluşmuş, ülkenin fakir grubunu neredeyse yok etmiştir. Zengin kesim dışında halk sefaletle geçinmektedir. Bir gün kraliçe doğaüstü güçlere sahip bir grup tarafından katledilir ve suç, kraliçenin yakın koruması Corvo’ya atılır. Corvo gizemli bir yabancının kendisine bazı güçler bahşetmesiyle hapisten kaçarak gerçek katillerin peşine düşmek ve ismini temize çıkarmak zorundadır. Bunu yapmasında en büyük etken de, kendi çocuğu gibi yetiştirdiği!, kraliyet varisi küçük kız Emily’dir. Keza birtakım kişiler onun üzerinden ülkeyi yönetmeye kalkışmışlardır. Corvo bu serüvene başladığında yanına birtakım insanlar da katılır ve onların yardımıyla bu katilleri yakalar. Tabi bu arada vebaya da çare bulur ve hikayemiz mutlu sonla biter.

İkinci bölüm, bundan yaklaşık 10 yıl sonra Emily’nin tahta geçmesi ve babasının yardımıyla ülkeyi yönetmesiyle başlar. Kısa bir tutorial ile mekanikler öğrenildikten sonra giriş demosuyla oyuna girilir. Annesinin ölüm yıl dönümünde taht odasına gelen gizemli kadının ( kayıp üvey teyzesi ) darbesiyle oyunumuz başlar. Oyunda bu giriş demosunun psikolojik olarak çok etkileyici olduğunu ( kendimizi o an çok çaresiz hissettiğimizi ) ve oyundaki karakter seçiminin burada başladığını belirtmeliyim. Oyuna Emily veya babası Corvo olarak ( evet babasıymış adam! ) oynayabiliyoruz. Birini seçince öbürüne ne olduğunu sormayın, spoiler’a girer! İkisinin de birbirinden farklı güçleri olduğunu belirtmeliyim. Ve oyunu bitirdiğinizde tekrar oynamak isterseniz yeni bir seçenekle, kimi seçerseniz seçin, ikisinin de özelliklerine sahip olarak oyunu daha eğlenceli bir şekilde tekrar oynayabileceğinizi anlatmadan geçemeyeceğim. Ben ilk oyunda Corvo ile ilerlediğim için ( ve konu ağırlıklı Emily olduğu için ) Emily’i seçtim. Corvo’dan en imrendiğim özelliğin bir canlının içine girip, onu kontrol etmek olduğunu belirtmeliyim ( sinek, balık, insan… ). Emily de boş değil! Misal birkaç canlıyı birbirine ruhsal olarak bağlayıp, birini bayılttığında hepsinin birden bayılması en çok kullandığım özellikti.

Gelelim oyun mekaniğine ( ya da eskilerin deyimiyle fasülyenin faydalı kısmına! ). Oyunda silahlarınız ( portatif kılıç ( shut up and take my money! ), tabanca ve crossbow ), özel güçleriniz, fiziksel güçleriniz ( ben buna girmedim, keza bu oyuna hakaret olur! ) ile teyzenizin arkadaşlarıyla ele geçirdiği tahtınızı geri alıyorsunuz. Dokuz bölümden oluşan oyunda ister önünüze gelenle kapışarak isterseniz gizli ve derinden, bölümlerde verilen görevleri yaparak ilerleyebilirsiniz. Burada bilmeniz gereken, siz ne kadar ölümcül olursanız oyunun da buna ayak uydurarak o kadar ölümcül şekilde bölümleri adapte ederek karşınıza çıkacağını bilmeniz. Misal ilk oyunda çok insan öldürdüğünüzde salgın daha fazla yayılmış ve etrafta zombiler cirit atmış oluyordu.

Oyunun ilk bölümünde kendi odanıza kilitlenmiş şekilde, bulunduğunuz durumdan kutulma çabanızla karışık bir alıştırma deneyimi yaşıyorsunuz ve karakterinize bürünmeniz de çok yardımı oluyor. Bu oyunda da yanınızda size yardım eden insanlar var. Hatta bazıları ilk oyunda da size yardım eden karakterler. Bazen bu karakterlerin size bağlılığını sorgulayacağınız anlar gelmiyor da değil. Bazen de bölümlerde karşınıza çıkan karakterlerle duygusal bağ kurmak, onlar adına üzülmek gerçekten oyunun duygusal olarak yaptığı etkiyi hakkıyla anlatmama yetmez.

Ülke, darbeyle sevgili teyzemizin elleri altında sefilliğe sürüklenirken, ikinci bölüm ve sonrasında teyzemize yardım eden hainleri tek tek bulup öldürüyor veya etkisiz hale getiriyoruz. Bu bölümlerden ikisi var ki, gerçekten oyuna verdiğim her kuruşu hak ettiğini o an anladım; bunlardan birincisi çılgın bir bilim adamının robot askerler yaptığı laboratuvarda geçiyor. Laboratuvar bir malikaneden oluşmakta ve içinde bu robotların yanı sıra çeşitli emniyet tedbirleri mevcut. Ama burayı bu kadar özel kılan ise, hemen hemen her odanın katlanabilir şekilde biçim değiştirmesi ( ve benim kadar meraklıysanız kendinizi bu katlanabilir mekanizmaların içine atmanız! ). Bu malikanede oynarken inanın kendinizi çok yalnız hissedeceksiniz. Oyunu başarılı kılan şeylerden biri de zaten bu; ‘atmosfer’. Beni etkileyen öbür bölüm ise; bu darbe olaylarının temelinin atıldığı malikane. Buraya gittiğinizde perili köşkü andıran malikanede geçmişin temellerini sorgularken, şu anın bıraktığı izler ( ve kişilerle ) karşılaşacaksınız. Piyano başındaki o gölgeli silüeti ilk gördüğümde vücudumdaki tüylerin diken diken oluşunu hala hatırlıyorum. Bu bölümü özel kılan ise, elinizdeki cihazla geçmişle şu an arasında istediğiniz kadar yer değiştirebiliyorsunuz. Bölüm o kadar ince düşünülmüş ki, geçmişte hasarlı pencereyi onaran ustaları öldürüp bugüne geldiğinizde, pencerenin yapılmamış olduğunu görüyorsunuz. Enteresan bir masa altı hırsızlığı deneyimini de bu bölümde yaşadığımı belirtmeliyim. Hele bir de kasayı soyma anı var ki, tadından yenmez…

Dediğim gibi oyun dokuz bölümden oluşmakta ve ben, baştan kaydedip yüklemelerimi saymazsam, yaklaşık 45 saatte oyunu bitirdim. Tabi bu süre sizin, görevleri ifa etmenin yanı sıra etrafı en uç köşesine kadar keşfetmek ve bölümlere serpiştirilmiş runeları/charmları bulma isteğinizle doğru orantılı değişecektir. Her bölümde görünmeden ve öldürmeden oyunu bitirme seçeneğinizin olduğunu belirtmeliyim. Misal sessizce bir muhafızın arkasına geçip onu bayıltabilir veya kılıcınızla gene sessizce öldürebilirsiniz. Burada dikkat etmeniz gereken, adamı/makdülü ortada bırakmamak. Keza ortada kalan bir ceset başka meslektaşları tarafından bulunduğunda alarm çalabiliyor, ek kuvvet gelebiliyor veya bölümü bitirirkenki performansınızı direk etkileyebiliyor.

Oyunda birkaç tip düşmanla karşılaşıyorsunuz. Bunlar klasik muhafızlar, muhafazakar din savaşçıları ( büyüyü etkisiz kılan cihazları mevcut ), gangsterler, kansineği besleyicileri (savaşçı robotlar ve kara büyü cadıları. Benim uğraşmadan sessiz sedasız bıraktığım ağırlıklı kısmın cadılar olduğunu belirtmeliyim, keza bizim karakterimizle benzer özellikleri mevcut. Bir de köpekler var ki ( hem normal hem de kara büyü köpekleri ), bazen başbelası olabiliyorlar.

Güçlerimize biraz daha detaylı baktığımızda yaratıcılık o kadar üst düzeyde ki… Misal Emily’nin ruh bağlama yeteneğini, düşmanlarını peşinde koşturan hologramıyla birleştirmek, şeytanın aklına gelmez. Efendim tarifimiz için önce birkaç düşman bulunur ( tercihen az uzakta ve en fazla 3 tane ), ardından dibimizde hologramımız oluşturulup, bu düşmanlarla ruhsal bağla bağlanır. Ardından hologramımızı boğarız ve voala! Düşmanlar baygın şekilde yerde yatıyor…

Oyunda hackleme gibi bir yeteneğiniz var ve etraftaki bazı savunma aletlerini ( elektrik topu, savaşçı robot, elektrik duvarı ), düşmanların aleyhine çevirmeniz mümkün. Bunu yaparken bilmeniz gereken, düşmanların kesinlikle öleceği ve etrafın dikkatini çekeceği. Ayrıca ölen validemizin ruhunun içinde olduğu kalp de ( evet yarı mekanik atan kalp ) bizim vazgeçemeyeceğimiz aletler aradında. Bu aletle insanların beynini okuyabilir, misal yakınlardaki kasa şifrelerini öğrenebilirsiniz. Ayrıca daha önce bahsettiğim rune/charmların bölümlerdeki yerlerini de bu kalp vasıtasıyla bulabiliyorsunuz.

Etrafta karşılaştığınız insanların / muhafızların konuşmalarına kulak misafiri olarak veya odalardaki gramofonlardaki sesli mesajları, masalardaki yazılı mesajları okuyarak, bölümlere dair ölümcül ipuçları edinebiliyorsunuz. O yüzden olduğunca araştırmacı olanızı öneririm, en azından gizli ve derinden tipi oynuyorsanız.

Oyunda blackmarket adında bazı dükkanlar mevcut ve buralardan can veya mana iksiri almanın yanında, bulduğunuz silah planlarını kullanarak tabancanızı veya diğer silahlarınızı geliştirmeniz mümkün. Misal kabakuvvetle gidecekler için şarjör doldurmasız tabanca yükseltmesi vazgeçilmez olacaktır. Blackmarketta en sevdiğim şey ise onları soyabiliyor olmanız ( ki hatta bunun için bir achievement bile mevcut ). Burada dikkat etmeniz gereken, ekseriyetle bir blackmarket soyacaksanız, kasadakinin sizi görmemesi ( yoksa ilerleyen bölümlerdeki blackmarket çalışanları sizi tanıyıp, satış yapmayabilirler ) ve o bölümde blackmarkettan alacaklarınız almış olmanız ( kasiyer baygın / ölüyken artık alışveriş yapamazsınız! ).

Bu arada oyun mümkün olduğunca gerçekçi! Hızlı yürüdüğünüzde veya bir camı kırdığınızda, etrafın dikkatini çekebilirsiniz. Oyunun finali ( ki böyle oyuna bu yakışır ) sizin vereceğiniz kararla değişiyor ve gerçekten oyuna uygun bir final bölümünün ( gerek zorluk olarak gerekse de konu ve görsellik olarak ) sizi beklediğini söylemeliyim. Oyunu gönül rahatlığıyla öneriyorum.

Sevgilerimle

Onur YILDIRIM bunu beğendi.
    Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 7 Haziran 2017
  2. Onur YILDIRIM

Onur YILDIRIM Sıradan Gamer

Beğenilen Mesajlar
    18
    Ödül Puanları
    8
    Meslek
    Youtuber & Streamer
    Web Sitesi
    Eline emeğine sağlık, bir kaç resim ekledim ben dipnotuna bakarak :) yeni incelemelerde görüşmek üzere ;)

3. Thesinmaster

Beğenilen Mesajlar
    5
    Ödül Puanları
    3
    Onur selamlar,

Bana twitterdan veya buradan nasıl resim ekleyebileceğimi anlatabilir misin rica etsem?

İlgine teşekkür ederim

4. Onur YILDIRIM

Onur YILDIRIM Sıradan Gamer

Beğenilen Mesajlar
    18
    Ödül Puanları
    8
    Meslek
    Youtuber & Streamer
    Web Sitesi
    Resimlerin URL(Web adreslerini) kopyala, gülen surat işaretinin yanındaki portreye tıklayıp bu kopyaladığın adresi yapıştır. Resim eklenmiş olacaktır.

5. Thesinmaster

Beğenilen Mesajlar
    5
    Ödül Puanları
    3
    Süpermiş, bir dahaki incelemede deneyeyim :)

Onur YILDIRIM bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş

Share