Fire İncelemesi

FIRE macera, basit eğlence ve bulmaca türlerinde olan bir bilgisayar oyunu. Geliştiricisi Daedalic Entertainment, yayımcısı ise EuroVideo Medien olan oyunun çıkış tarihi ise 9 Nisan 2015.

fire8FIRE’ı oynarken, Taş Devri’ne gidiyorsunuz. Oyunda amaç, tabii ki bulmacaları çözerek bölümleri tamamlamak. Ancak, hikâyeye bakacak olursak, amacımız sadece ateşi bulmak oluyor. Oyundaki kahramanımız bir kaotik Neanderthal Ungh. Ungh’un kabilesi önceden ateşi bulmuş ancak Ungh’un görevi, sadece ateşin başında bekleyerek sönmemesini sağlamakmış. Fakat kahramanımız gece uyuyup kalıyor ve o esnada de ateş sönüyor. Bu yüzden kabilesinden kovuluyor ve ateşi aramaya gönderiliyor. Bunun için de Taş Devri dünyasının her köşesini aramak zorunda kalıyor. Hatta bazen, gezegenin dışına bile çıkmak zorunda kalıyor (evet, Taş Devri’nde, uzaya fırlatılıyoruz). fire6Ungh’un ulaşması gereken sadece bir yanardağ. Ateşi oradan alıp, kabilesine geri getirmesi gerekiyor. Bu yolculuğunda da farklı farklı yerlerde, önüne engeller çıkıyor. Bizim bu oyundaki görevimiz de bu engelleri çözerek Ungh’un yanardağa ulaşmasını sağlamak. Oyunun bölümleri de harita şeklinde gözüküyor. Sizin geçtiğiniz yerler renkleniyor ve yanardağa ne kadar yaklaştığınızı görebiliyorsunuz.fire3Oyun 10 bölümden oluşuyor, oldukça kısa ve bölümler hızlı geçiliyor. Ben günde sadece bir iki saat oynayarak birkaç günde bitirmiştim. Şimdi Steam’e tekrar baktım da oyunu sadece 6 saat oynamışım. Bu oyunun en sevdiğim yanlarından biri ise; masaüstünde ve klavyeye yapışık bir şekilde oynamak zorunda kalmamak oldu. Oyunu sadece mause ile oynuyorsunuz. Oyunda yapmanız gereken tek şey sağ tıklamak. FIRE’ın oynanışı işte bu kadar kolay.

fire2Oynanışı kolay ancak bulmacalarının kolay olduğunu söyleyemeyeceğim. Bulmacaları çözerek bölümleri geçmek için bazen saklanmış şeyleri bulmanız gerekiyor. O nesneler de o kadar güzel saklanmış oluyor ki, sıradan bir ağaç yaprağının arkasına bakmak aklınıza gelmiyor. Bu nesneleri de bulduğunuz zaman işiniz bitmiyor; onları doğru sırayla doğru noktalara yerleştirmek gerekiyor. Bir bölümde iki ya da üç bulmaca geçmeniz gerekiyor, bunların hepsi birbirine bağlı durumda. Birinciyi tamamlayamadığınız sürece, evet ikinci sayfayı görebiliyorsunuz ancak kesinlikle ilerleyemiyorsunuz. Bazen iki ya da üçüncü sayfaları inceleyip, oralarda meydana gelen şeylerin birinci sayfaya etki ettiğini fark ediyorsunuz. İşte o zaman her şey değişiyor. Zaten oyunu zorlayan tek şey de bu bağlantıları kurmak. Yoksa bulmacalar aslında zor değil.

fire4Bulmaca çözmek deyince herkesin aklına sıkıcı oyunlar gelir ancak FIRE benim şimdiye kadar oynadığım en eğlenceli ve komik oyun oldu. Bulmacalar zaman zaman saçma, çoğu zaman komik oluyor. Oyunun görsel efektleri de o kadar başarılı ki oyunda aklınıza bile gelmeyen renkler kullanılmış. Taş Devri’inde olmanıza rağmen, her adımda rengârenk bir dünyanın içinde buluyorsunuz kendinizi. Bu renkli dünyada ise size yardım edecek komik maymunlar oluyor, bazen de kendinizi bir akıllı telefonun karşısında buluyorsunuz. Evet, Taş Devri ve evet, akıllı telefon. En çok güldüğüm yer burası olmuştu.

fire5Oyunda dil seçeneğine ihtiyaç duyulmadığını da söylemem gerekiyor. Oyun Steam’de de her dile uygun şekilde gözüküyor çünkü oyunda konuşma ya da yazı bulunmuyor. Sadece resimler üzerinden oyunu oynuyorsunuz. Bu da sevdiğim yanlarından biri olmuştu.

Oyun hakkındaki genel puanım ise 9. Bunun sebebi de oyunun kısa olması. Oyun o kadar güzel ve o kadar eğlenceli ki bitsin istemiyorsunuz. Kahramanımız Ungh’un çizimleri çok başarılı yapılmış, zaman zaman çok komik suratlara bürünebiliyor. Bunun dışında genel olarak oyunun görsel efektlerini de çok beğendiğimi söylemiştim. Müzikleri de aynı oyunun kendisi gibi, eğlenceli. Hatta sadece müzikle geçmeniz gereken bir bölüm bile var.

fire7Saatlerce bilgisayar başında oyalanamayacak durumdaysanız ancak yine de oyun oynamak istiyorsanız kesinlikle FIRE’ı oynamanız gerektiğini söyleyebilirim. Bulmacaların tıkanması bazen insanı sinir ediyor ama kabul edelim, bu aslında bir bulmaca oyunu ve önünüzdeki tek engel de bu zor bulmacalar. Zaten oyun o kadar eğlenceli ki, bulmacaları çözemediğinizde sinirlenemiyorsunuz bile. Kısacası bu oyunu hemen alıp oynamanızı tavsiye ederim.

Beğendiysen Oyla ! :)

0 0

Yanıtla

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Canlı Yayındayız ! Hemen İzle
CURRENTLY OFFLINE