Fallout 4 İçin Yeni İndirilebilir İçerik, Fallout Shelter İçin Görevler ve Bilgisayar Sürümü Detayları Açıklandı

2015 yılının hype (Türkçe olarak heyecan-beklenti diyelim) şampiyonu, aynı zamanda birçok oyun ödülünün sahibi Fallout 4 için beşinci indirilebilir içeriğin (DLC’nin) tanıtım tarihi açıklandı.

Bethesda, 12 Temmuz’da Twitch’te canlı yayın ile sıradaki indirilebilir içerik olan Vault-Tec Workshop’un tanıtımını yapacak. Yayınlanacak içerik ile oyunumuzda bizzat kendi Vault’umuzu yaratabilecek ve hatta Vault sakinleri üzerinde deneyler de yapabileceğiz. Bir taraftan lore (oyun tarihi-bilgisi) açısından büyük bir hata olabileceğini düşündüğümüz, diğer taraftan da hep istediğimiz bir içerik olarak şimdilik hem istekli hem de çekimser durduğumuz Vault-Tec Workshop’a Temmuz ayı içerisinde sahip olacağız. Nedeni ise şu; Vault’lar esasen insanları nükleer savaşın etkilerinden korumak ve bazı deneyler yapmak amaçlı olarak ‘’Nükleer savaştan önce’’ kurulmuş yapılar. Biz savaştan 200 sene sonra ne amaçla Vault inşa ediyoruz, bu kısımla ilgili bir açıklama henüz gelmedi.

fallout-4

(Bethesda tarafından paylaşılan fotoğraf bu şekilde)

Gerçi Billy adlı bir ghoul’u 200 sene boyunca aç susuz şekilde kapalı kaldığı buzdolabından çıkardığımız ve tamamen lore’a aykırı olan görevle ilgili bethesda ‘’ehe ehe, olur yav öyle şeyler’’ tarzı bir açıklama yapmıştı ama bu sefer olay tek bir yan görev olmadığından muhtemelen oyunun hikâyesine saygılı bir içerik geleceği ümidine sahibim.

Oyunculardan gelen bir diğer eleştiri ise Bethesda’nın kolaycılığa kaçtığı ve topluluk modlarında zaten mevcut olan bu özelliğin indirilebilir içerik olarak satılmasının hoş olmadığı yönünde. Şahsen, topluluk modlarının uyumsuzluk ve hatalar nedeniyle insanı çileden çıkardığına şahidim ama zaten bedava olan bir şeyin paralı sürümünü, üstelik lore’a da uydurma gereği duymadan, çıkarmak pek de hoş durmuyor.

Henüz Steam’de de tarihi açıklanmış değil ancak diğer içeriklerle birlikte satışa sunulmuş durumda ve içerik 5 Dolara, 17,60 Türk Lirası’na satılmakta. Season Pass dâhilinde bir içerik olduğu için Season Pass’i olanlar içeriğe aynı gün ücretsiz olarak erişebilecekler.

Gelelim asıl haberimize. ‘’Boynuz kulağı aştı’’ diyebileceğimiz oyunumuz Fallout Shelter ile ilgili çok güzel haberler var!

(Wasteland’e yönelik geliştirmeler şart demiştik, Bethesda nihayet sesimizi duydu.)

2015 yılında mobil oyun sevenleri kendisine hayran bırakan* ancak ana oyun serisine dikkat çekmek için yapılan abartılı bir reklam olduğunu, Fallout 4’ün gölgesinde kalacağını ve geliştirilmeyeceğini düşündüğümüz Fallout Shelter 1.6 güncellemesi ile çok ama çok büyük geliştirmeler alacak.

*(App Store best of 2015 ödülü, 2016 DICE ödüllerinde yılın mobil oyunu ödülü, 2015 Altın Joystick ödüllerinde en iyi mobil oyun ödülü sahibi)

Bethesda tarafından Fallout 4’ten beş ay önce çıkarılan ve tamamımızın ‘’Fallout 4’e olan ilgiyi artırmak için yapılmış, güzel ama firma üstüne gitmez bunun’’ dediği ama hepimizi ters köşeye yatıran, çıktığı günden beri sürekli olarak güncellenen ve yeni karakterler-özellikler eklenen güzel mobil oyunumuz Fallout Shelter sonunda bizi ‘’gerçekten’’ Vault dışına çıkaracak.

Oyunun sahip olduğu bütün güzel özelliklere rağmen; oyunun sadece Vault’taki yaşama odaklanması ve Vault dışına keşfe gönderdiğimiz karakterlerin, tabiri caizse, kafalarına göre takılması durumu nedeniyle oyun deneyiminin yara aldığını, çatışma mekaniği diye bir şey olmamasının oyunu yavan hale getirdiğini inceleme yazımızda belirtmiştik. Oyun uzun süre kendini oynatabilmiş ama ağızlarda acı bir tat bırakmıştı. Bu durumu gören (ve muhtemelen bolca da eleştirilen) Bethesda sonunda Vault içinde haftalarca uğraşarak geliştirdiğimiz karakterleri dışarıda da aktif olarak kullanmamızı sağlayacak geliştirmeleri yapıyor ve görev sistemini oyuna getiriyor. Bu geliştirme sayesinde artık Vault sakinlerimizi teker teker veya grup halinde kullanarak terkedilmiş binalar ve kullanım dışı Vault’lar gibi yeni mekânları keşfedebilecek, hatta fallout 4’ten hatırlayacağımız Red Rocket Fuel Stop ve Super Duper Mart gibi mekânları ziyaret edebileceğiz. Bu gezilerimizde, oyunun bize günlük olarak vereceği görevleri (daily quest olarak bildiğimiz) yerine getirecek, efsanevi ganimetleri (legendary loot) bulacak ve radscorpion’lar, ghoul’lar ve güçlü boss’lar ile kapışabileceğiz.

fallout-shelter

(Görünen o ki görevler epey eğlenceli olacak.)

Yeni çatışma sistemi ile Vault sakinleri üzerindeki etkimiz daha da artacak, böylece çatışmalar bizim için yalnızca bir film karesi olmaktan çıkacak. Şimdilik çatışma sistemi hakkında verilen bilgiler kısıtlı ancak artık en azından bir ‘’çatışma sistemi’’ olacağından dolayı oyunda büyük bir değişiklik olacağına kesin gözüyle bakabilir ve sevinebiliriz.

Açıklanan diğer bir geliştirme de Vault sakinlerini keşif gezilerinden aniden çağırabilmemizi sağlayacak olan yeni eşya Nuka Cola Quantum. Bu eşya sayesinde, mevcut sistemde Vault dışında geçirdiği sürenin yarısı kadar sürede Vault’a dönebilen karakterlerimizi anında evine çağırabiliyoruz. Yalnızca gerçek parayla satın alınabilecek bir eşya mı yoksa oyun içinde bulunabilecek bir eşya mı olacağı şimdilik belirsiz. Bethesda’nın paylaştığı fotoğrafta görüldüğü kadarıyla görevlerde de kazanabileceğiz ama Watch_Dogs’tan beridir firmaların paylaştığı şeylere güvenmiyorum, hiç kusura bakmayın. 🙂

Gelelim son haberimize. Bethesda’nın açıklamasına göre oyunun bilgisayar sürümü çıkacak ve bu sürüm ücretsiz olarak indirilebilecek. Bethesda, bu sürümün mobil sürümden hiçbir farkının olmayacağını ve oyuna yönelik güncellemeleri aynı şekilde alacağını duyurdu. Umarız kayıt dosyalarına ilişkin bir geliştirme de gelir ve telefon-bilgisayar arası çapraz platform bulut aracılığıyla oyunumuza devam edebiliriz. Hâlihazırda bulut desteği mevcut, neden olmasın ki?

Fallout Shelter’ın 1.6 güncellemesi 13 veya 14 Temmuz’da indirilmeye hazır olacak. Merakla bekliyoruz efendim.

Yorum Yaz

Mail adresi kullanıcılara gösterilmeyecektir. Zorunlu alanları doldurmayı unutmayın *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Lost Password

Please enter your username or email address. You will receive a link to create a new password via email.

Sign Up

Canlı Yayındayız ! Hemen İzle
CURRENTLY OFFLINE