Dünya’da e-Sports: Gelişimi, Analizi ve Bazı Çıkarımlar

Günün birinde mesleğiniz nedir diye sorduklarında, ben tüm gün oyun oynuyorum diye cevap verebilmek birçok gencin hayaliydi. Günümüzde, E-sports’un hızla yaygınlaşmasıyla bu hayal, gerçek olmaya doğru emin adımlarla ilerlemekte…

Electronic Sports’un kısaltması olan ‘’e-Sports’’ veya ‘’competitive gaming’’ (rekabetçi oyun) artık bir spor dalı olarak kabul edilmekte ve altında yatan ‘’mücadele kavramı’’ oyun dünyasının doğuşundan itibaren ana eksende yer almaktadır. Biraz daha açmak istersek, karşılıklı iki veya daha çok oyuncunun maç, dövüş, müsabaka veya argosu kapışma ile birbirlerini yenmeye çalıştıkları bu olgu, hayatın içinde olduğu kadar, oyunların içinde de her zaman mevcut olmuştur.

Özellikle internetin yaygınlaşması ve hızlanmasının ardından bu ‘’mücadele kavramı’’ uluslararası boyuta taşınmıştır. 2000’li yıllardan itibaren düzenlenen online turnuvalarla izleyici ve hayran kitlesi oluşmaya başlamış, 2000’de düzenlenen turnuva sayısı 10’lardayken, bu rakam 2010’lara geldiğimizde 250’leri bulmuştu. Konuyla ilgili, wikipedia’da yer alan (düşey eksen: turnuvası olan oyunlar ve toplam ödül havuzu gösterir) ve 1998-2014 yılları arasında hangi noktaya gelindiğini gösteren grafiği yayımlıyoruz.

e-spor-turnuva-odul-grafigi

Newzoo’nun yayımlamış olduğu, ‘’e-Sports’’ raporuna göre 2012 yılında toplamda 134 milyon kişi tarafından takip edilen turnuvaların seyirci sayısı 2014’de 206 milyon kişiye ulaştı. Ayrıca, bu rakamın 2017’de 335 milyon olması bekleniyor.

Gelir tarafına baktığımız da 2012’de 130 milyon $ olan pazar büyüklüğü, 2014’de 194 milyon $’a ulaşmış durumda. 2017’de ise pazarın 2.5 kat büyüyerek 465 milyon $’ a ulaşması bekleniyor. Bahsettiğimiz e-Sports pazarının oyuncularına göz atarsak; dağıtımcıları (Valve, Blizzard vb.), canlı yayın ve video kanallarını (Youtube, Twitch vb.), sponsorları (Red Bull, Intel vb.), e-Sports takımlarını ve büyük bir izleyici kitlesini görüyoruz.

‘’Uluslararası Dota 2 Şampiyonası’’ şu an için en büyük ödül havuzuna sahip turnuva olurken, 2014 yılındaki turnuva da dağıtılacak tutar 10 milyon $ gibi bir rakamdan oluşmuş ve birinci olan takım 5 milyon $ nakit paranın sahibi olmuştu. 2015’de düzenlenecek olan Dota turnuvasının 99$’dan satılan 10.000 bileti internette satışa çıktığı andan itibaren 10 dakika içinde tükendiğini hatırlatalım. Bu durum, e-Sports’a her geçen sene ilginin katlanarak arttığının bir başka kanıtı. StarCraft, League of Legends, Counter-Strike diğer uluslararası popüler turnuvaları oluşturuyorlar.

counter-strike-global-offensive

Bu arada kesinlikle altını çizmemiz gereken bir nokta var, bu oyunlarda yarışınlar dünyanın en iyileri ve bu konuda başarılı olmak için çok yetenekli olmanız gerektiği bir gerçek. 2000’lerin başında, evde Counter-Strike’ı hazır botlara karşı oynadıktan sonra kendimi süper star sanmıştım. Beşiktaş’taki Adeks internet kafe’ye şov yaparım diye gitmiş, tek adam vuramadan, rezil olup CS defterini bir daha açılmamak üzere kapatmıştım 🙂

Amerika Birleşik Devletlerinde, bazı üniversitelerin e-Sports’da başarılı olan yeteneklere burs verdiği bir dönemden geçiyoruz. Yakın zamanda, Kore’de e-Sports 2. düzey olimpiyat sporu olarak kabul edilirken, ülkemizde de 20 Ocak 2015’de Beşiktaş Türkiye’nin ilk resmi e-Sports takımını kurdu.

Peki biraz geç kalmadık mı?

Türkiye’de birçok yetenek, güzel bir geleceğe sahip olabilmeleri için aileleri tarafından iyi niyetlerle, PC başından kaldırılarak, ders masasına oturtuldu. Hafta içlerini okulda, hafta sonlarını dershanelerde geçiren bu çocuklar bu düzen içinde köreldiler. Aileler çocuklarının geleceğini isteyebilir ama geleceğin ne olacağını bilemezler.

Son olarak, bu konularda dolmuş biri olarak şunu söylemek istiyorum ‘’insanların düşüncülerinin sizin gerçeğiniz olmasına asla izin vermeyin ve her zaman içinizden gelen fısıldayan o sese kulak verin.’’

Yorum Yaz

Mail adresi kullanıcılara gösterilmeyecektir. Zorunlu alanları doldurmayı unutmayın *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Lost Password

Please enter your username or email address. You will receive a link to create a new password via email.

Sign Up

Canlı Yayındayız ! Hemen İzle
CURRENTLY OFFLINE