Dropzone İncelemesi

Merhaba Sevgili Turkgamer.net okuyucularım .

Yeni oyunumuzun adı Dropzone.  Gameforge’un sitesinde, kategori olarak MOBA, gerçek zamanlı strateji ve bilimkurgu sınıflarında yer alıyor. Oyun, Sparkypants Studio‘nun imzasını  taşıyor. Sparkypants Baltimore da kurulmuş ve hayatını gerçek zamanlı stratejiye adamış kişileri bir araya toplamışlar. Kuruluş hikayelerini kendilerine sordum ama bir yanıt alamadım.

Dropzone‘nun günümüzün popüler oyun sınıfı MOBA türünde olmasına da hiç şaşırmadım. Çok oyuncuyla,  internet üstünde yapılan, savaş arenası diyebiliriz. Belirli bir alan içerisinde önemli alanların işgal edilmesi, kullanılan birimlerin deneyim alarak seviye atlaması, belirli bir süre içinde karşılaşmanın en çok puan alan taraf tarafından kazanılması şeklinde özetleyebiliriz. Bir şeyler üretmiyorsunuz, inşa etmiyorsunuz. Savaşmaya hazır birimlerinizi düzenlemek ve geliştirmek ana hedefiniz oluyor. Birimlerinizi strateji oyunlarına benzer şekilde yönlendiriyorsunuz. Elbette anlık kullanılacak yetenekleriniz de bulunuyor. Bunlarıda bir aksiyon oyuncusu çevikliği ile kullanmanız gerekiyor. Gerçek zamanlı strateji, insan insana karşı savaşın heyecanı, bir spor karşılaşmasının akıcılığı enerjisi gibi tatları barındırıyor.

Jupiterin  Europa uydusuna inmeye hazır mısınız ? Yaratıkların yuvalarını bulup yakıp yakmaya, bir yanda da sizin gibi iniş yapmış bir başka insanoğlunun adamları ile mücadele etmeye varım diyor musunuz? O halde.. Haydi oyunu yükleyelim!

dropzoneOyunun giriş ekranında ki sol üst köşede ki 3 daireli simge bir MOBA oyunu olduğunu söyler nitelikte yapılmış. Ana giriş ekranına dönmek isterseniz bu simgeye basıyorsunuz. Ana ekranda oyuna yeni eklenen silah ve techizatlar, günlük görevler, turnuva ve forum haberleri gibi bilgilere ulaşabiliyorsunuz.

Savaşlarımızı Battle menüsünden yapıyoruz. Burada öğretici Tutorial, pratik yapmak için de Practice menüsü var. Yeni silah ve yazılımlarınızı test edebilirsiniz. Artık kendinizi gerçek oyuncularla kapışmaya hazır hissediyorsanız, Multiplayer bölümüne girmeniz ve bölge seçmeniz yeterli olacaktır. Bölgelerde giriş için bir kısıtlama bulunmuyor. Custom match bölümünde de harita gibi seçtiğiniz bazı özelliklerle, oyuncu veya yapay zeka ile savaş yapabilirsiniz.

dropzone-1Build menüsünde elimizdeki planlara göre istediğimiz özelliklerde ekibimizin kabiliyetlerini değiştirebiliyoruz. Craft seçeneği ile elimizdeki inşa planları – blueprint’ler ile, işimize yaramayanlardan yenilerini elde edebiliyoruz.

Turnuva bölümü şuan aktif değil. Hemen yanında ki Watch – izle bölümünde canlı ya da oynanmış bir savaşı izlemeniz mümkün.

Shop alışveriş bölümünde federasyon kredisi ile ya da savaşlardan kazanılan para ile yeni pilotlar satın alabilir. İkmal sandıklarına sahip olabilirsiniz.

Oyunun oynanışına gelecek olursak, 3 adet pilotumuz var.

Bunlar Tank, Dps ve Healer rolündeler. Bu tür oyunları hiç oynamamışsanız kısaca açıklayım: Tank; düşmanı üstüne çekip oyalayan, zırhı kuvvetli, can puanı yüksek birim ya da kişiye deniyor. Dps, düşmana çok hasar verebilen, uzak ya da yakından vurabilen birim ya da kişilere deniyor. Healer ise bu gurubu savaş esnasında iyileştiren birim ya da kişiye deniyor. Dropzone da Tank – Gunner – Mechanic olarak isimlendirilmişler.

Oyuna iniş yaptığınız alan kırmızı ve mavi köşelerle belirtilmiş. Ortada bir mor alan var burada yaratıklarla yaptığımız mücadele sonucu elde ettiğimiz Core’ları  bu mor alandan ana gemimize ışınlıyoruz. Işınlama gerçekleştikçe puan alıyoruz. Pilotlarınız yaralandığında iniş yaptığınız alana dönüp iyileşebilirsiniz. Eşit seviyede başlıyorsunuz ve siz yaratıkları ya da rakibi öldürdükçe deneyim kazanıyor, pilotlarınız savaş içinde gelişiyorlar. Kısa bir süre içinde oyun esnasında rakipler arası seviye çabucak artacaktır. Eğer bir taraf tembellik ediyorsa yenilmesi çok çok kolay. Savaş süresi 15 dakika. Pilotlarınız dolaşırken yaratıkların inlerini keşfediyorlar. Ayrıca birde Boss’lar bulunuyor. Gücü diğerlerine göre daha çok olan bu yaratıkları öldürmekte, oyun içinde fazladan görev bitirmenizi sağlıyor.

dropzone-3Genel olarak bir MOBA oyuncusunu oldukça tatmin eder düzeyde. Savaşlar biraz spor karşılaşması havasında geçiyor.  Hızlı karar hızlı klavye ve klikleme kabiliyeti yüksek oyuncuları memnun edecektir. Oynadığım haritalar oldukça küçük ve spor karşılaşması gibi bir savaş ortamı beni hiç sarmadı. Tepeden bakışla zırhlı mekanik ve topçu biriminizi 15 dakika boyunca tüm platformlar boyunca koşturmanın verdiği heyecan, kazanılan deneyimlerle yeni kabiliyetler elde edilmesi, beğenmediğiniz teçhizatın plan özelliklerini değiştirebilmeniz oyunun tıkanıp kalmasını bir nebze engellenmiş. MOBA tarzı oyunları seviyorsanız, gerçek zamanlı strateji ile 15 dakikalık düello da rakibime ve  kavash lara cehennemi yaşatırım diyorsanız. Bu oyun sizin oyununuz.

Bir daha ki oyunda tekrar buluşmak üzere hoşça kalın.

  • Grafik: 6
  • Ses efektleri: 7
  • Oynanabilirlik: 7

Minimum Sistem Gereksinmeleri

  • İşletim Sistemi: Windows 7 (+ SP1), Windows 8.X, Windows 10
  • İşlemci: i5, 2 Ghz  ya da dengi bir işlemci
  • RAM: 4 GB
  • Hard Disk: 8 GB
  • Grafik kartı: DirectX 11.0  2 GB VRAM den fazla

Yorum Yaz

Mail adresi kullanıcılara gösterilmeyecektir. Zorunlu alanları doldurmayı unutmayın *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Lost Password

Please enter your username or email address. You will receive a link to create a new password via email.

Sign Up

Canlı Yayındayız ! Hemen İzle
CURRENTLY OFFLINE