Doktor Strange Filmi İncelemesi

Marvel Sinematik Evreni (Marvel Cinematic Universe = MCU) filmlerinin 3. fazında yer alan Doktor Strange uzun zamandır büyük bir heyecanla bekleniyordu. Marvel evreninin en ilginç karakterlerinden biri olan ve kanımca Iron Man, Kaptan Amerika gibi diğer karakterlere nazaran daha az tanınan Dr. Strange karakterinin orijin hikayesini konu alan film, ülkemizde 4 Kasım Cuma günü vizyona girdi ve biz de bu yazımızda biraz spoiler da vererek filmi inceledik.

doktor-strange-2Filmin Konusu: Dr. Stephen Vincent Strange (kısaca Dr. Strange) mesleğinde çok başarılı ancak egosu çok yüksek olan, hastalarını seçerken genelde umutsuz vakaları eleyip zor ama iyileştirebileceğini ve iyileştirdiğinde ses getirebileceği hastaları seçmeye özen gösteren dünyaca ünlü bir beyin ve sinir cerrahıdır.

doktor-strange-3Dr. Strange araç kullandığı bir akşam çok korkunç bir trafik kazası geçirir ve ellerini eskisi gibi kullanamamaya, dolayısıyla mesleğini yapamaz hale gelir. Bundan sonra tüm servetini iyileşmek için harcamaya hazırdır ancak tıp bu konuda çaresizdir.

doktor-strange-4Geleneksel yöntemlerin işe yaramadığını gören Dr. Strange çareyi Kamar-Taj’a gitmekte bulur. Burayı sıradan bir iyileşme merkezi olarak düşünen Dr. Strange, Kadim Kişi (the Ancient One) ile tanıştığında gerçekten bilmediği daha çok şeyin olduğunu görür.

doktor-strange-5Kadim Kişi’den eğitim almaya başlayan Dr. Strange gizli bir sihir dünyasını ve alternatif boyutları keşfetmeye başlar. Dr. Strange artık portallar açarak geçişler yapabilmekte, zamanı geri sarabilmektedir.

Dr. Strange sadece kendini iyileştirme çabasıyla Kamar-Taj’a gelmişken, aldığı eğitim ve yetenekleri sonucunda aslında daha büyük bir göreve hizmet etmesi gerektiğini anlar. Kadim Kişi’nin eski öğrencilerinden olan Kaecilius karanlık taraftan olan Dormammu isimli yaratığın etkisi altına girerek onun emirlerini yerine getirmeye başlamıştır. Kadim Kişi ve yanındakilerle birlikte Dr. Strange de bu kötü tarafı durdurmaya çalışacaktır.

doktor-strange-6

Film Eleştirisi: Filmin en güzel yanı görselliğiydi diyebilirim. Film hareketli başlangıç sahnesinde dövüş kareografileriyle ve etraftaki binaları bükebilen karakterlerin olmasıyla görsel efektler yönünden büyüleyici bir giriş yapmayı başarıyor. Film içerisinde bu sahneler dövüş anlarında tekrarlandıkça biraz büyüsünü kaybediyor ancak yine de izleyicilerde güzel bir tat bırakıyor. Dövüş sahneleriyle de süslenen bu anlar bana Matrix’i hatırlatmadı değil.

Dr. Strange kazadan sonra Kamar-Taj’a gidince Kadim Kişi ile tanıştıklarında önce yöntemlere sırt çeviriyor ki bu Strange’nin kibirli tavırlarına çok uygun bir hareket oluyor ama Kadim Kişi’nin onu etkileyici bir şekilde paralel evrenlere gönderip geri getirmesi, Strange’nin ikna olmasına yetiyor. Bu sahneler öyle güzel yansıtılmış ki hem çizgi romandaki görselleri hatırlatıyor hem de paralel evren denildiğinde aklımıza getirdiklerimizi ufkumuzu genişleterek yeniliyor.

doktor-strange-7Dr. Strange çok zayıf bir karakter olarak eğitimlerine başladıktan sonra oranın en iyi dövüşçüsü ve büyücüsü olmayı başarıyor. Marvel da böylece The Last Samurai (Son Samuray), Spartacus gibi daha birçok film ve diziden aşina olduğumuz klasik bir hikaye örgüsüyle karakter gelişimini anlatmaya çalışıyor.

doktor-strange-8Filmde ne kadar zaman geçtiği belirtilmediği için sanki birkaç haftada Dr. Strange her şeyi öğrenmiş gibi yansıtılıyor. Hatta kötü karakter Kaecilius, korunan bölgelerden birine gelip, yıllarca eğitim alıp Master olmuş koruyucu orada kolayca öldürürken Dr. Strange nasıl oluyor da Kaecilius’u ve adamlarını alt edebiliyor çok garip.

doktor-strange-9Kaecilius ile Dr. Strange dövüşürken kırmızı pelerin Dr. Strange’ye yardım ediyor. Filmde pelerin çok detaylı açıklanmadığından önemini tam olarak kavrayamıyoruz. Kaecilius’un adamlarıyla dövüştüğü bir sahnede pelerinin uzun uzun gösterildiği kısım biraz sıkıcı olmuş, daha kısa tutulabilirmiş.

The Ancient One yani Kadim Kişi’nin de karanlık taraftan beslendiği söyleniyor ama Kadim Kişi’deki kötülük tam olarak nedir çok anlaşılmıyor. Kaecilius’un, Mordo’nun ve Dormammu’nun geçmişleri gösterilmediğinden bu kısmı anlamakta zorluk yaşıyoruz.

Dr. Strange kütüphanede yasaklı Agamotto’nun Gözü kolyesini alıp takınca kişisel yeteneklerinin de sayesinde zamanda ileri geri gitme hareketlerini çözebiliyor. Yıllardır orada duran kolyeyi kimsenin takmaması tuhaf geldi bana.

Önemli yaralanmalardan sonra Dr. Strange portallar açarak hastaneye ulaşmayı başarıyor. Hastaneye girişi ve ameliyatlar sırasında hastanede kimsenin dikkatini çekmemesi saçma geldi ama böyle bir mistik filmde buna takılmayalım artık. Bu arada portallar açmak için çember çiziyorlar, filmde daha çok bu terim kullanılıyor. Bunu yapabilmek için yüzük şeklinde parmaklarına taktıkları cismin de özellikleri pek anlatılmıyor. Kimler yapmış, kaç tane var gibi detaylara yer verilmiyor.

Dr. Strange bu kısa sürede gelişimi sonrası Dormammu’yu yenseydi çok mantıklı gelmeyebilirdi. Bu nedenle bir zamanda sıkışıp sürekli aynı sahneyi yaşatarak Dormammu ile anlaşma yapmaya çalışması güzel bir hareket olmuş. Hem de çok eğlendiğimiz sahnelerden biri olmuş 🙂 Ölüp tekrar tekrar gelmesi bana Kemal Sunal’ın Deli Deli Küpeli filmindeki sahneyi hatırlattı 🙂

Dr. Strange’nin zamanı ileri geri sarabilmesi bana Remember Me oyunu hatırlattı.

doktor-strange-10Oyuncular:

Görselde paylaşıldığı üzere soldan sağa:

  1. Doktor Strange karakterini ünlü oyuncu Benedict Cumberbatch canlandırıyor. Cumberbatch çok iyi bir oyunculuk sergileyerek Doktor Strange rolünün hakkını vermiş.
  2. Tilda Swinton, Kadim Kişi (the Ancient One) rolüyle karşımıza çıkıyor. Donuk bakışlarıyla öyle bir oyunculuk sergilemiş ki filmde en etkilendiğim oyunculardan birisi oldu. Karakterin geçmişi filmde yansıtılmadığı için bağ kurmakta zorlansam da bu Tilda Swinton’ın çok iyi bir oyunculuk sergilediği gerçeğini değiştirmiyor.
  3. Filmin kötüsü olan Kaecilius karakterini ise Mads Mikkelsen Hannibal ve daha birçok yapımda karşımıza çıkan Mikkelsen gerçekten çok iyi bir oyuncu. Bu filmde de beğendim ancak karakter sürekli bir koşuşturmaca halinde olduğundan oyunculuğunu çok konuşturma fırsatı bulamamış gibi sanki. Dr. Strange ile karşılaşmalarında demir mekanizma ile yakalandıktan sonra Dr. Strange ile olan konuşma bölümünde fırsatı yakalayıp hemen oyunculuğunu konuşturmuş.
  4. Mordo rolünde 12 Yıllık Esaret filminden tanıdığımız Chiwetel Ejiofor‘u görüyoruz. O filmden sonra bu oyuncuya karşı beklentilerim hep daha fazla olduğundan mı bilemiyorum bu filmde yan karakter olduğundan bir şeyler eksik gibi geliyor.
  5. Christine Palmer rolünde ise Rachel McAdams Zorlama bir aşk katabilmek için sanki bu karaktere yer vermişler. Çok gereksiz buldum.
  6. Wong karakterini ise Benedict Wong Rolü az olsa da filme eğlence katmayı başarmış.

Sonuç: Sonuç olarak bükülmeler ve Dr. Strange’nin başka diyarlara gönderilmesi gibi sahneler sayesinde filmin en güzel yanı görselliği olmuş. Yer yer yapılan esprilerle de bizi güldürmeyi başarıyor. Eğer beklentiyi çok fazla tutmadan izlerseniz Marvel’ın bu filmini de çok seveceksiniz. Film bittikten sonra acele etmeyin, izlemeniz gereken iki sahne daha var.

 

Beğendiysen Oyla ! :)

0 0

Yanıtla

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Canlı Yayındayız ! Hemen İzle
CURRENTLY OFFLINE