Dishonored 2’nin PC Optimizasyon Sorunları Var

Dishonored 2’nin ihtişamı, PC optimizasyon sorunlarının gölgesinde kalıyor.

İyi yazılmış senaryosu, ilgi çekici distopik evreni, farklı oyun mekanikleri ve yarattığı kentin görsel zevki ile gönüllerimizde yer edinmiş olan Dishonored’ın devam oyunu olan Dishonored 2’ye 11 Kasım’da kavuştuk. Karizmatik karakterimiz Corvo’nun ilk mücadelesinin üzerinden uzun bir zaman geçtikten sonrasını konu alan ve yine kendimizi hak mücadelesinde, bu sefer kızımızla birlikte, bulduğumuz oyun ismiyle bile birçoğumuzun ilgisini çekmeyi başarmıştı.

Ne yazık ki bu ilgi, son zamanlarda bütün oyunların ve oyuncuların baş belası olan optimizasyon sorunları, Corvo’nun efsanesine büyük bir darbe vurmuş durumda.

Çoğu oyun şirketinin rotalarını tamamen konsollara çevirmesi ve oyunların konsol için tasarlanıp, meydana getirilip sonra bilgisayarlar için port’lanarak piyasaya sunulması nedeniyle bir süredir konsollarda sorunları az ancak bilgisayarlarda neredeyse oynanamaz halde bulunan oyunlarla karşılaşmaktayız. Özellikle kendisini Batman: Arkham Knight oyununda çok ağır şekilde hissettiren bu konsol-pc portlama sorunu Batman’in son oyununun tam anlamıyla oynanamaz durumda olduğu anlaşılınca Steam’den çekilmiş ve oyun tamamlandıktan sonra yeniden piyasaya sürülmüştü.

Elbette ki Dishonored 2 bu kadar kötü bir durumda değil, ancak sinek Arkham Knight’a kıyasla küçük olsa da mide bulandırıyor. Oyundan atma, takılma, görevleri tamamlamak ve oyun içinde işlemler yapmak konusunda sıkıntılar ve ciddi grafik optimizasyonu sorunları gibi sorunlarla boğuşan oyuncular bu sorunlarını Steam’de tepkilerini sert bir şekilde dile getiriyorlar. Özellikle oyunun çıkmasının üzerinden bir hafta geçmesine rağmen hâlâ ”durumu kurtaracak kadar” bile olsa yama çıkarılmamasını eleştiren oyuncular, yüksek veya düşük sistem özelliklerine sahip olmaları farketmeksizin oyunun ciddi anlamda ızdırap çektirir nitelikte kötü optimize edilmesini öne sürmekteler. Steam yorumlarında oyuncular, oyunu henüz almamış olan oyuncuların bir yama gelip de oyun düzeltilene kadar oyunu satın almamaları gerektiğini belirtiyorlar.

Oyunların geliştirme süreci henüz tamamlanmadan evvel firmalar tarafından açıklanan çıkış tarihlerinin sık sık böyle sorunlara neden olduğunu üzülerek görmekteyiz. Firmalar çıkış tarihini erteleyerek oyunlarını daha dengeli hale getirmek yerine oyunları çıkış tarihine yetiştirmeye çalıştıkları için oyunlar -tabiri caizse- ”kırık” şekilde piyasada yer buluyor, ancak bu şekilde oyuncuların tepkisini daha çok çekiyorlar. Umarız firmalar çıkış tarihi duyurma konusundaki bu kumarı bırakarak bizlerin parasını verip de satın aldığımız oyunları çıkış haftasında, huzur içinde oynama beklentilerini boşa çıkarmazlar.

Yorum Yaz

Mail adresi kullanıcılara gösterilmeyecektir. Zorunlu alanları doldurmayı unutmayın *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Lost Password

Please enter your username or email address. You will receive a link to create a new password via email.

Sign Up

Canlı Yayındayız ! Hemen İzle
CURRENTLY OFFLINE