Delivery Hero, Yemeksepeti.com’u 589 Milyon Dolara Satın Aldı

Berlin’de kurulmuş ‘’online yemek servisi’’ hizmeti veren ‘’Delivery Hero’’ yemeksepeti.com’u, 589 milyon dolara satın aldığını açıkladı.  

Nakit ve hisse senediyle tamamlanacak satın alma da, Yemeksepeti’nin yatırımcısı konumunda bulunan ‘’General Atlantic’’ de, Delivry Hero’nun hissedarı olacak. 30 ülkede, 1500 çalışanıyla faaliyet gösteren ‘’Delivry Hero’’ un ilk Türkiye yatırımı olan bu satın almanın, şirket açısından oldukça karlı olacağı görüşü paylaşıldı.

Yemeksepeti, Nevzat Aydın ve arkadaşları tarafından 2000 yılında kurulmuş ve o günden bugüne senede yaklaşık %60 büyümüş bir şirket. Türkiye’de online yemek servisi konusunda nerdeyse monopol konumunda bulunan firma, ayda yaklaşık 3milyon sipariş alıyor. İlk olarak İstanbul ve Ankara gibi büyük şehirlerde büyüyen sistem, 15 sene içinde tüm ülkeye hizmet verir duruma geldiği gibi, Birleşik Arap Emirlikleri, Suudi Arabistan, Lübnan, Katar, Umman, Ürdün, Yunanistan gibi ülkelerde de faaliyete geçti.

Delivry Hero’nun aylık 10milyon adet sipariş aldığını göze alırsak, Yemeksepeti’nin firmaya katkısının büyük olacağı aşikâr. Satın alma sonrası, Nevzat Aydın yemeksepeti’nin yönetmeye devam edeceği açıklanırken, ayrıca Delivry Hero’ya da danışmanlık verecek. Her şeyi sıfırdan kurmuş biri olarak, Nevzat Aydın’ın bu konudaki tecrübesi tartışılmaz.

1976 yılında İstanbul’da doğan Nevzat Aydın, Bursa Anadolu Lisesi’nin ardından, Boğaziçi Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği bölümünden mezun oldu. MBA eğitimi için gittiği University of San Francisco’da, Silikon Vadisinde ki gelişmeleri de takip etme imkanı yakalayan Nevzat Aydın, 2000 yılında Türkiye’ye dönerek, yemeksepeti.com’u  kurdu.

2001 yılında online olan şirkete, hem yatırımcı bulmak hem de işi geliştirmek için büyük emekler harcaması gerekti ve kendi söylemiyle 3 sene boyunca hiç para kazanmadı. İlerleyen zaman içinde, hem gelişmekte olan ülkelerdeki yüksek büyüme trendleri, hem de yaygınlaşan internet kullanımı sayesinde, Türkiye tarihindeki en büyük başarı hikâyelerinden birine imza atmayı başarmıştır.

Turkgamer ekibi olarak kendi aramızda tartıştığımızda, Yemeksepeti’nin bu tarz büyük alımları kendisi yapacağını düşünüyorduk. Ülkemizde büyüyen bu tarz markaların, global boyutta söz sahibi olabilmeleri, özellikle hükümetler tarafından desteklenmeli diye düşünüyoruz.

Ayrıca konuyla ilgili detaylı bir köşe yazısı yazacağız, çünkü bu hikâye bize büyük ilham vermiş durumda :).

Yorum Yaz

Mail adresi kullanıcılara gösterilmeyecektir. Zorunlu alanları doldurmayı unutmayın *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Lost Password

Please enter your username or email address. You will receive a link to create a new password via email.

Sign Up

Canlı Yayındayız ! Hemen İzle
CURRENTLY OFFLINE