Death by Game Show İncelemesi

Henüz yeni başladığım bir oyun, Death by Game Show. Zaten yeni denilebilecek bir oyun, 22 Ocak 2016’da yayımlanmış. Bağımsız yapımcı, strateji ve aksiyon türünde, oldukça eğlenceli bir oyun. Steam’de de incelemelerinin çok olumlu yönde olduğunu belirtmeliyim.

Oyuna başladığınızda kendinizi Çarkıfelek gibi bir yarışma ortamının içinde buluyorsunuz. Robot şeklinde oldukça esprili bir sunucu karşılıyor sizi. İzleyicileriniz arasında da oyunda bolca kullanacağınız droidler, benim tank adını verdiğim pembe araçlar, uçaklar ve farklı şekilde mekanik askerleriniz var.

Her yarışmaya benzetilebilir elbette ama benim Çarkıfelek deme sebebim, oyunda belli bir sürede gelen ve çevirmeniz gereken bir çark olması. Bu çarktan şansınıza zaman, can ya da ekstra savaşçılar ve ekstra eşyalar çıkabiliyor.

Death-by-Game-Show-1Bu izleyicilerimiz ve sunucumuz eşliğinde, her bölümde, küçük füzemize binip, bir gezegene fırlatılıyoruz. Bu gezegende düşman droidlere karşı savaşmak zorundasınız. Sizin de sınırsız droidiniz var onlara karşı o yüzden başlarda oldukça kolay gibi gözükse de bölüm atladıkça zorlaşmaya başlıyor. Çünkü oyunda en önemli şey süre. Üç dakika, dört dakika gibi zamanlarda gezegeni droidlerden ve o droidlerin çıktığı dolaplardan kurtarmanız gerekiyor. Kurtardığınız zaman oyun sizi uyarıyor ve geri dönebilmeniz için füzeniz, rampasında hazır hale geliyor. Süre bitmeden, ona koşup binmeniz gerekiyor ki yarışma sahnesine geri dönebilin.

Bu arada, sınırsız droidiniz var demiştim ama aslında sınırsız değil. Şöyle ki; sizin de yanınızda size zincirli, çok tatlı, konuşan bir dolap var. Sizin askerleriniz ve araçlarınız bu dolabın içinden çıkıyor siz tuşlara bastıkça. İsterseniz yirmi tane droid yirmi tane de pembe tank atmaya çalışın; evet stoklarınızda bolca var ancak dolap arkadaşınızın şarjı bitiyor ve şarj etmek zorunda kaldığı bu sürece boyunca size söyleniyor. Yere düşüyor, sizi yavaşlatıyor; fazlasıyla başa bela olabiliyor yani görevi size asker sağlamak olan bu dolap. O yüzden istikrarlı atmak gerekiyor askerleri ve araçları.Death-by-Game-Show-3

İleriye bakıp, size doğru gelenin ne olduğunu görmenizi tavsiye ederim öncelikle. Füze gibi ateş saçan bir araç geldiğinde etrafındaki her şeyi patlatıyor çünkü, düşman uçaklar kafanıza düşüyor, düşman droid türleri ve kırmızı tanklar ise sürekli size hasar vermeye çalışıyor. Öncelikle pembe tankınızla kendinizi korumanız (çünkü onlar çok kolay parçalanmıyor ve hasar potansiyelleri de yüksek değil) ve droidlerinizden olabildiğince gönderip düşman droid ve tankları olabildiğince dövmeniz gerekiyor. Bunları bir yandan, dolabınızın şarjına dikkat ederek yavaş yapmalı, bir yandan da hem süre sınırınız olduğu hem de sağdan, soldan ve havadan sürekli düşmanlar geldiği için aslında mantıklı bir sırada ve hızlı yapmalısınız. Oyunun çelişkisi ve zorluğu bu kısımda işte. Zaten bu kadar eğlenceli ve basit bir oyununun da çeviklik ve çabuk karar vermeyi gerektiren bir zorluğu olmazsa olmazdı.

Sürekli droid deyip durduğumun farkındayım fakat başka bir isim bulamadım ve oyun da onlara droid diyor. Fakat ben minyonlara benzettim bunları. Gözleri tıpkı minyonların gözleri gibi çünkü. Onlar kadar küçükler ve onlar kadar hızlı ve komik hareket ediyorlar. Sadece asker gibi görünüyorlar ve yeşiller. Oyun ilerledikçe ne gibi farklı askerler ve araçlar verirler henüz bilemiyorum ama benim şimdiye kadar gördüklerim de oldukça güçlü, başarılı ve tabii ki eğlenceli.

Oyunun eğlencesinden bahsederken müziklerini ve seslendirmeleri es geçmek olmaz. Oyunun eğlenceli müzikleri ve o komik savaş sesleri sizi alıp o garip gezegene götürmeyi başarıyor. Bu arada süresi dolunca çıkan çarkları, gezegende savaş ortasındayken de döndürebiliyorsunuz. O çarkla birlikte sonucu sizi sesiyle stüdyoya geri getiriyor kısa bir anlığına da olsa. Orada durup gülmeyin, bir anlık boşluğunuzda hemen havaya uçuyorsunuz çünkü. Havadan acil sağlık ekipleri gelip sizin sırtınıza pervane takarak sizi stüdyoya geri götürüyor ve o kaybettiğiniz son bölüme tekrar başlamak için gezegene geri gönderiliyorsunuz. Oyunun müzikleri de o kadar başarılı ki dinlerken kendinizi fazlasıyla kaptırıp sesi sonuna kadar açarak oynamak istiyorsunuz. Ses açıkken de arada siz düşman bir dolap patlattığınızda, sunucunun komik bir şekilde bağırmasıyla yerinizden sıçrayabiliyorsunuz tabii ki. Bu arada, yüklenme ekranın tiyatro perdesi şeklinde indiğinden bahsetmiş miydim?

Death-by-Game-Show-2Kısaca, benim Death by Game Show hakkında genel fikirlerim şu şekilde; tek oyunculu, basit ve komik bir macera oyunu arıyorsanız bu oyun tam size göre. Bir yandan diyalogları okuyarak eğlenebilirsiniz ve şen şakrak robot sunucunun sizi güldürmesine izin verebilirsiniz; bir yandan da tipik macera oyunlarında olduğu gibi w-a-s-d-e ve 1-2-3-4 tuşlarını çok hızlıca kullanarak savaştan sağ çıkmaya çalışabilirsiniz. Savaşırken de eğlenmeye devam ediyorsunuz tabii ki. Oyun bulmacavari havasıyla yer yer zorlaşsa da her zaman komik olmayı sürdürüyor. Öldüğünüzde ve ekranınız kanla kaplandığında bile gülüyorsunuz çünkü komik bir patlatma şekli var. Bu eğlenceli oyuna benim puanım 10 üzerinden 9.  Çok fazla övdüğümün farkındayım ama bir tanecik de puan kırayım ama değil mi? Geçilmesi sinir bozucu olan bölümleri de yok değil hani.

 

Yorum Yaz

Mail adresi kullanıcılara gösterilmeyecektir. Zorunlu alanları doldurmayı unutmayın *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Lost Password

Please enter your username or email address. You will receive a link to create a new password via email.

Sign Up

Canlı Yayındayız ! Hemen İzle
CURRENTLY OFFLINE