DayZ Standalone V60 İncelemesi

Selam Oyunseverler, bugün sizlere DayZ  Standalone V60 Değerlendirmesini paylaşacağım ama bundan önce çok kısa bir şekilde DayZ nedir bundan başlayalım.

DayZ, Bohemia Interactive tarafından geliştirilmiş çok oyunculu bir hayatta kalma – korku oyunudur. İlk olarak MOD versiyonu çıkan oyun bir süre sonra “Standalone” sürümüyle piyasaya sunulmuştur ve Steam’de yayımlanmıştır. Oyun şu anda Alpha aşamasındadır.

Oyun 255 km2 büyüklüğündeki Chernarus ülkesinde geçiyor. Hikayeye göre bilinmeyen bir virüs insanları vahşi bir zombiye çeviriyor. Hayatta kalan bir insan olarak, karakterler yemek bulmak, su bulmak, silah bulmak ve medikal ürünler bulmak için birbirine ihanet etmesi gerekebiliyor. Zombileri ve hayatta kalmaya çalışan diğer insanlara ölmeden hayatta kalma çabası vermeniz gerekiyor. Ayrıca oyuncular biribirlerini esir bile alarak eşyalarına el koyabiliyor.

Peki bu tamam oynanış nasıl peki diye sorucak olursanız oda hemen aşağıda

Öncelikle DayZ’da amacınız bir zombi salgını şartları altında sağlıklı bir şekilde hayatta kalmaktır. Oyuncu oyuna bir adet bez, işaret fişeği ve standart kıyafetler ile başlar. Oyuncu 225 km2 büyüklüğündeki haritada evleri yağmalayarak hayatını sürdürmeye çalışır.

Haritada gezerken, oyuncu haritada yiyecek, su, medikal ürünler ve çeşitli silahlar bulabilir. Bunun devamında ise haritada oyuncuyu tehdit edecek diğer oyuncular, zombiler ve hastalıklar beklemektedir. Hastalıklar yanlış kan grubu vererek, zehirli bitki yiyerek, çürük meyve yiyerek, yanmış et tüketerek veya kirli su içerek oyuncuya bulaşır. Çeşitli medikal ürünler ile bu hastalıklar giderilebilir.

Ancak oynanış kısmı son yıllara göre biraz farklılık gösterdi diyebiliriz. Öncelikle serverların çoğunluğu PVP serverı olmuştur . Kısacası insanlar eşya toplayıp hemen savaşmaya gidiyor oysa oyunun amacı yukarıdada yazılmış olduğu gibi normal bir şekilde hayatta kalmaktır.

Oyun piyasaya sürülmeden önce kendisine büyük bir hayran kitlesi yarattı ancak oyun çıktıktan sonra ortaya çıkan hatalar kullanıcıları çileden çıkartıp oyunu bırakmalarını sağlamıştı tabi bu geçmişte kaldı. Artık bunlarıda bildiğinize göre oyun için en çok beklenmiş olan versiyondan bahsedebilirim kısacası v60 diyeceğim.

V60’de gelen yenilikler.

1- Yeni Renderer

Açıklama: Oyuncuların yüksek talebi üzerine firma yeni renderer geliştirmeye başladı ve uzun testlerden sonra yayınladı. Peki bu renderer’ın yenilenmesi neden bukadar çok istendi diye soracak olursanız; oyun en başından beri fps düşüşleriyle oyuncuları çıldırtmaktaydı. Yani karşınıza bir adam çıktığında oyununuz bir anda donabiliyordu ve düzeldiğinde ölmüş olma ihtimaliniz yüksekti bu sebebten ötürü yeni renderer yayınlandı ve fps düşüşleri neredeyse sıfıra indi.

2- Yeni Zombi Animasyonları

DayZ-Standalone-V60-1Açıklama: Oyunun önceki versiyonlarında zombiler sadece yürüyüp koşabiliyorlardı. Şimdi ise duvarlardan atlayabiliyorlar ayrıca zombileri ayağından vurduğunuzda sürünmeye başlıyorlar.

3- Ceset gömme

Açıklama: Eski sürümde öldürdüğümüz oyuncuların cesetleri 10-15 dk boyunca yerde kalıyordu artık öldürdüğümüz cesetlerin yanına gidip hide body seçeneğini seçtiğimizde ceset 20 saniye sonra kayboluyor.

4- Renkli Gece Atmosferi

DayZ-Standalone-V60-2Açıklama: Önceki sürümlerde oyunda gece oldugunda ya herşey tamamen siyahtı yada siyah beyazdı şimdi ise oyunda gece olsa bile evlerin renkleri daha belirgin bir halde.

5- True Sky

DayZ-Standalone-V60-3Açıklama: Oyundaki yağmur efektleri daha gerçekçi bir hale getirilip oyuna sis, yıldırım ve fırtına efektleri eklendi.

DayZ-Standalone-V60-4Güncelleme ile ilgili görüşlerim

  • True Sky beklenildiği gibi olmamıştı çünkü sabah ve açık havada şimşekler çakıyor zaman zaman.
  • Renkli gece atmosferi ise pek etkili değil çünkü oyuncular ayarlardan “gamma” çizelgesini sonuna kadar getirdiğinde hava karanlık olsa bile gündüz gibi gözüküyor buda oyunun tadını kaçırıyor gerçekçiliğini bozuyor.
  • Zombi animasyonları beklendiği gibiydi gayet etkili olmuş .
  • Ceset gömme ise çevrede başka bir düşman var ise cesetteki kalan eşyaları almasını engelliyor ve orada hiçbir olay olmamış gibi gösteriyor bu da çok hoşuma giden özelliklerden biridir.

Oyunun (+) ları

1- Hile kullanan kişi sayısı yok denecek kadar az.

2- Oyunun pahalı olması hile kullanma oranını düşürmekte.

3- Oyuncular birbiriyle iletişim kurduğundan ötürü kişilik ve taktik geliştirmede ustalaşabiliyor.

4- Oyuncular isterlerse Role Play serverlarda oyun oynuyabiliyorlar.

Oyunun (–) leri

1- Gamma ayarını oyuncular kendi isteklerine göre ayarlayabiliyorlar.

2- Oyunda eşya kopyalama bug’ı bulunmakta.

3- Oyunda ki taşıt sayısı az.

Bundan sonraki süreçte ise Brian Hicks ve ekibinin ne yapacağını büyük merakla beklemekteyiz.

Yorum Yaz

Mail adresi kullanıcılara gösterilmeyecektir. Zorunlu alanları doldurmayı unutmayın *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Lost Password

Please enter your username or email address. You will receive a link to create a new password via email.

Sign Up

Canlı Yayındayız ! Hemen İzle
CURRENTLY OFFLINE