Crush Your Enemies İncelemesi

Sevgili Turkgamer.net okuyucularım, bu ay sizlerle beraber Crush Your Enemies adlı oyunu inceleyeceğiz.

C.Y.E.  Bana 80’li yıllarda oynadığım bazı oyunları hatırlattı. Ama Dune II  ya da Starcraft’ı değil. Meşhur yılan oyunu oynuyor gibi hissettim.  Bence stratejiden çok, hızlı kılikleyen kazanır olarak tanımlanmalıydı.  Gerçek zamanlı strateji kavramını oldukça sadeleştirmiş bu  Polonyalı arkadaşlar.  Vile Monarch  takımı, Varşova‘da ki Hard Rock Game Studio‘ların da bira içip rock müzik dinlerken, yanlış anlaşılmasın laf aramızda ben en çok Elf karakterlerimi severim, onların sözleriyle;  kız kılıklı (!)  elfler, parlak zırhlı şövalyeler, mücevher meraklısı cücelerden bıktı millet gelin bir BARBAR! oyunu yapalım demişler ve ortaya oyunumuz Crush Your Enemies çıkmış. Gelin itiraf edin sarhoş kafayla yaptınız değil mi bu oyunu? 🙂 O kadar Head Bang yapmayacaktınız çocuklar.

Şimdi içinde 30 saniyede sonuçlanacak savaşlar barındıran bir mobil oyun kıvamındaki oyunumuza başlayalım.

Crush-Your-Enemies-1

Hafif İskoç ezgileri taşıyan bir fon müziği var. Kendini öyle hızlı bir şekilde tekrar ediyor ki beni hemen bıktırdı. Ekrandaki ikonların ne işe geldiğini anlamak için boşuna farenizi  bekletmeyin, bir bilgi alamayacaksınız. Bu şekilde oyunu oldukça sadeleştirmişler!

Gözünüz korkmasın basılacak ikonlar 2 elin parmaklarını geçmiyor. Sağdaki çark şekli geleneksel ayarlar menüsüne çıkıyor. Kontrol menüsünde hangi tuşların ne işe yaradığını görüyorsunuz. Dil seçeneğinde İngilizce Fransızca Almanca Rusça ve Çince bulunuyor. Maalesef Türkçe desteği yok. Tam ekran, Gamepad, Ses efektleri, Müzik, Savaşta ipuçlarını açma kapatmada diğer seçenekleri oluşturuyor.

İkinci ikon oyuna emeği geçenleri gösteriyor. Güzel bir hard rock parça eşliğinde tanıtıyor. Yanılmıyorsam şarkının sözleri Polonyaca. Benim hoşuma gitti.

Üçüncü ikon çıkış menüsü, sizi barbarca yaşamdan normal hayatınıza döndürüyor. Bunu yazan Polonyalı arkadaşlar yolda bir trafik magandasına, sokakta bir mafya bozuntusu ile karşılaşma ihtimalinizi hiç düşünmemişler sanırım. Laf aramızda, maalesef ben karşılaştım, ondan sizlerle bu ay biraz geç buluştum.

Conquer – Fetih menüsünden yapay zekaya karşı oynuyorsunuz.

Barbaric Duel – Barbarik Duello bölümünde ise internet üzerinde  gerçek rakiplerle karşılaşıyorsunuz.

Ben dakikalarca bir rakip için bekledim. Ortalama süre hakkında bir bilgi vereceğim değerlendirme kısmında.

Party – Parti bölümünde ise bir arkadaşınızla beraber oynuyorsunuz. Tabii bilgisayarınıza iki fare ya da gamepad olmalı. Keyboard seçenek olarak görünmüyor.

Savaşlarda dikkat etmeniz gereken bazı önemli hususları yazayım;

Öncelikle nerede kaç adamınız var bunu tespit edip ona göre adamlarınızı hareket ettirmelisiniz. Birçok savaşta simpletoon denilen basit karakterlerinizi uygun binalara sokarak ışık hızında upgrade ederek, örneğin savaşçı yaparak sayıca kalabalık simpletoon düşmanları yenebilirsiniz.

Crush-Your-Enemies-2

Adamlarınızın çoğalabileceği evlerde mevcut ancak buraya örneğin savaşçılarınızı sokarsanız simpletoon haline döneceklerdir. Üstü başı çıkarıp , bildiklerini unutup, çoğalma işine bakıyorlar. Kadın toon göremedim bu arada..Biraz garip tabii  .Eyy Age of Empires’i basit bulanlar! Kulaklarınız çınlasın! 🙂

Oyundaki konuşmalar Barbarca!  (Konuşmaya benzer sesler çıkarma diyelim, uyduruk lisan kısaca)

Evet arkadaşlar kısaca bir değerlendirme yapalım ;

Grafik : 4

Oynanabilirlik , Senaryo : 6

Multiplayer : 0  (Maalesef hiçbir rakiple karşılaşamadım 30 dakika da bekletilmez bir oyuncu )

Ses ve Müzik : 4 (O da credits’teki Metal parça hatırına)

Fiyat: 18 TL  (Bence çok pahalı, bir iki yetişkin espirisi, barbarların kavga edişi sizce satın almaya değer diyorsanız o başka)

Steam Kartları: Eğer Steam oyun başarım kartlarına ilginiz varsa, ortalama 0.25 TL’ye satılıyor.

Sevgili Turkgamer.net sever okuyucularım, sizlerle daha güzel oyunlarda tekrar buluşmak üzere sizlere veda ediyorum. Youtube‘ta  xeyhan adlı kanalımda ve Turkgamer.net’te oyun oynarken çektiğim videoyu bulabilirsiniz.

 Sevgi ve oyunlar sizle olsun.

Hoşça kalın.

Beğendiysen Oyla ! :)

1 0

Yanıtla

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Canlı Yayındayız ! Hemen İzle
CURRENTLY OFFLINE