Cosplay, Ülkemizde Yasaklanabilir

Son birkaç yıldır ülkemizde de yaygınlaşmaya başlayan cosplay sektörü, Türkiye’de yasaklanabilir.

Cosplay sektörü, muhtemelen çoğu kişinin (daha doğrusu oyun-animeseverlerin) bir süredir internetten bir şekilde takip ettiği bir sektörü. Önceden sadece yutdışında yapılan başarılı çalışmaları internetten izlerken, zamanla aynılarını ülkemizde de görmeye başladı. Son dönemde yaygınlaşan eğlence fuarları da (oyun, film ve anime içerikli fuarlar) cosplay sanatçılarının yaptıklarını sergilemelerine fırsat verdi. Hatta bu fuarlarda yapılan cosplay yarışmaları da çıtayı yükselterek; orijinaline oldukça benzeyen cosplayler görmemizi sağladı.

Cosplay sektörünü birazcık bile yakından takip edenler, bunun ne kadar emek isteyen bir sanat olduğunu biliyorlar. Sonuçta herkes sevdiği kahramanın kılığına girmek ister; ancak denediğinizde fark edersiniz ki, kostümünüzü orijinaline benzetebilmek oldukça zordur. Bütün bunlara rağmen, ülkemizde cosplay sektörünün yasaklanma ihtimali konuşuluyor.

Cosplayler ve cosplay içeren siteler; Türk aile yapısına zarar verdiği gerekçesiyle, erişimi sakıncalı olan siteler arasına girecek. Bu siteler, aile koruma paketlerinde de yasaklanabilir. Bunların yasaklanması ise; ilk etapta çok önemli değilmiş gibi gözükse de, uzun vadede eğlence fuarlarını olumsuz yönde etkileyebilir. Eğlence fuarlarının büyük bir kısmını cosplayler oluşturuyor. Ancak bu çalışmaların fuarlara katılamaması, fuarların zamanla kapanmasına bile sebep olabilir. O yüzden cosplaylerin yasaklanmasının; oyun ve anime dünyası içinde olan insanların istemediği bir şey olduğunu söyleyebiliriz.

Beğendiysen Oyla ! :)

0 0

Yanıtla

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Canlı Yayındayız ! Hemen İzle
CURRENTLY OFFLINE