Castle Creeps TD – iOS İncelemesi

Orclar, gnomelar, gargoylelar, örümcekler…. Bunlarsız ne yapardık bilmiyorum. Sonuçta figüran da olsalar, gayet güzel para kazandıkları (ve kazandırdıkları) kesin. Onlar ölmekten bizler ise öldürmekten bıkmadık, usanmadık. Birazdan inceleyeceğimiz oyunda da bu figüranlardan bolca göreceksiniz.

Efendim, gene ortaçağ şövalyelerinin o kale senin, bu kale benim kapı kapı dolanıp, onurlu bir ölüm aradıkları çağlardayız. Kale kapısına dayanan muhtelif mahlukatlar, gizemli bir orc hatun kişi tarafından yönetilen orduyla, savunma kulelerini yıkarlar. Tam bu sırada imdada yetişen kumandan (yani şahsına-münhasır oyuncu olur kendileri!), kuleleri tekrar inşa eder ve yardımına gelen halk kahramanı yakışıklı şövalyenin de yardımı ile şehri kurtarır.

castle-creeps-3

İlk şokun atlatılması ve yaraların sarılmasının ardından gelen stratejik düşünceler, orcların, neden bu güzelim gepgeniş dünya dururken, kendilerine saldırdıklarını sorgularlar ve bir sonraki alanı korumak için yola çıkarlar. Anlayacağınız üzere oyun bir kule savunma oyunu. Diğer kule savunma oyunlarına çok fazla bir şey eklemese de, gerek F2P olması gerekse de diğer bahsedeceğim artıları ile keyifli zaman geçirtiyor, en azından bir süreliğine!

castle-creeps-4Öncelikle oyunumuzda dört tip kule mevcut ve bu kuleler gene kendi içlerinde RPG’vari bir talent ağacı şeklinde dörder kademeye sahipler. Her kademe kendi içinde level atlayabiliyor. Bunun için gerekli malzemeleri bulmak ve altın basıp o kademeyi upgrade etmek yeterli. Yanlız kafanız karışmasın, ilk kademe level atlasa da bunun ikinci kademe için etkisi olmuyor. Misal askerlerin çıktığı kulenin ilk kademesi rank 3 ve ikinci kademesi rank 1. Kuleyi oyundaki bir bölümde kurdunuz ve bölümün ilerleyen dalgalarında kuleyi ikinci kademeye upgrade ettiniz. İkinci kademe kendi özellikleri dahilinde rank 1 oluyor. Bir sonraki kademe genelde bir öncekinden iyi stat’larda başladığından, bu çok da büyük problem teşkil etmiyor.

castle-creeps-5

Oyunda asker kulubesi, sihir kulesi, okçu kulesi ve top kulesi mevcut. Bunlardan kimi sihir kalkanına karşıyken kimi normal kalkana karşı oluyor. Kuleleri talent ağacında kademe atlatırken çeşitli özellikler de kazanabiliyorlar, topçunun uçan düşmanlara saldırması gibi. Düşman öldürdükçe elixir kazanıyor ve bu elixirlerle kule inşa ediyor veya bölüm içinde yükseltebiliyorsunuz (elixir logosu bana Clash of Clans’ı hatırlattı bu arada). Bir de elektrik veren bir acil durum kulesi var ki, bu özelliği sevdim. Beş atışlık şarjı olan kule, kullanıldıktan sonra zamanla kendini dolduruyor ya da beklemek istemeyenler için premium para birimi olan elmasla anında doldurabiliyorsunuz. Kule acil durumda parmağınızla tutup sürüklediğiniz yere, zincir reaksiyon şeklinde elektrik veriyor ve belirtmeliyim gayet etkili. Ayrıca kule, Saruman’ın kulesine çok benziyor! Ayrıca sandıklardan çıkan elixir potion’ları ve saray muhafızları da geçici olarak bölümlerde boost sağlayabiliyor.

castle-creeps-6

Oyunda kahramanlar da var ve belirli bölümlere geldiğinizde karşınıza çıkıyorlar. Kendilerine has özellikleri var. Misal yakışıklı şövalyemiz etrafındakileri dondurabilirken, cüce dövüşçü de etrafına sağlık saçabiliyor. Kahramanlar da, gerekli malzemeler bulununca özelliklerini geliştirebiliyor. Her kahramanın beş temel özelliği mevcut ve bunların hepsini arttırınca kahraman level atlayabiliyor ve savaş alanında yeni yetenekler sergileyebiliyor.

castle-creeps-7

Oyunda iki para birimi mevcut; altın ve elmas. Bunlarla ister kule veya kahramanları geliştirebilir ya da malzeme bulunan sandıklardan satın alabilirsiniz. Sandıkların bir kısmını belirli bir saat geçince parasız da açabiliyorsunuz. Oyunun servera bağlanmadan oynanıp oynanmadığını test etmedim ama pili, akranlarına nazaran hızlı tükettiğini belirtmeliyim. Oyunu iPhone 7Plus 128 GB’ta test ettik ve bir sıkıntı ile karşılaşmadık.

castle-creeps-8

Oyunun ilk üç chapter’ı gayet zevkli geçerken, dördüncü chapter’a gelindiğinde oyun birden zorlaşıyor ve grinding başlıyor. Önceden oynadığınız bölümleri oynayarak çıkan hediyelerden sadece birini seçebiliyorsunuz ve kalanı için altın vermeniz bekleniyor. Oyunda hangi tip düşmanın hangi yoldan geleceğini görüp, onun zayıflıklarına göre kule diktiğinizde işiniz ciddi anlamda kolaylaşabiliyor. Tabii bazı durumlarda mevcut kuleyi satıp, yerine farklı özellikli kule kurmak da gerekebiliyor.

castle-creeps-9

Oyun, konusu vasat olsa da grafikler ve mekanik açısından zaman geçirmeye değer. Tabii bir “Kingdom Rush” beklemeyin! Ayrıca chapterlara bağlı olarak bölüm arka planının değişmesi ve ilerledikçe yeni düşmanların oyuna dahil olması, monotonluğu ciddi oranda azaltabiliyor. Ayrıca bazı chapter sonlarında bölümsonu canavarı çıkması da cabası…

castle-creeps-2

Kısaca, iOS’ta bugünlerde yaşadığımız oyunsuzluk anlarında zaman geçirmek için oynanabilir. Bedava olmasından dolayı da çok bir şey kaybetmezsiniz. Sizi zorlamaya başladığında ise, grinding yapmak veya oyunu silmek size kalmış. Ben ise şu ortadünyayı bir daha kurtarıp geleceğim! Sevgilerle…

Yorum Yaz

Mail adresi kullanıcılara gösterilmeyecektir. Zorunlu alanları doldurmayı unutmayın *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Lost Password

Please enter your username or email address. You will receive a link to create a new password via email.

Sign Up

Canlı Yayındayız ! Hemen İzle
CURRENTLY OFFLINE