Castle Clash (Kale Savaşı) Rehberi Bölüm 1: Binalar

IGG tarafından 2013 yılında ilk olarak Android için yayımlanan Castle Clash oyununa, oyun daha çok az kişi tarafından biliniyorken başlamıştım. Bu nedenle bu rehberde, oyunun tarihsel gelişiminden başlayıp en ince detayına kadar bilgi vereceğim için; internetteki en büyük Castle Clash rehberi olacak. Oldukça uzun bir rehber olacağı için, bölümlere ayırdım ve ilk bölümde oyunun tarihçesi ve oyundaki binalar hakkında bilgi vereceğim.

Oyun ilk piyasaya çıktığında, basit bir Clash of Clans çakması gibiydi adeta. Çirkin grafikler ve her tarafı Clash of Clans’a benzeyen bir yapısı vardı. Oyunu, Clash of Clans’dan ayıran sadece tek bir özellik vardı, kahramanlar. Oyuna ilk başladığımda en güçlü kahraman Ninja idi ve kahramanların oyuna ortalama bir etkisi vardı. İlk zamanlar, benim gibi bir çok kişi oyuna Clash of Clans Android’de olmadığı için başlamış ve bu nedenle biraz popüler olmuştu. Kahramanların oyuna çok fazla etkisi yoktu, zaten kahraman sayısı da sayılıydı. Günümüzde oyun tamamen kahraman (hero) oyunu oldu, şu an oyunda en önemli şey kahramanlar. Oyunun grafikleri de kısa zamanda oldukça değişti ve iyileştirildi.

İlk olarak Android ile piyasaya sürülen oyun, daha sonra farklı ülkeler için değişik dillerde yayımlandı ve farklı serverlar olarak android marketinde piyasaya çıktı. Bu şu demek oluyor; Türk serverı olan Kale Savaşı: Castle Clash oynayanlar, ingilizce olan Castle Clash’de oynamak isterlerse oyuna sıfırdan başlamak durumundalar. Aynı durum, Android’den aylar sonra çıkan iOS sürümü için de geçerli. Eğer oyuna Android’de başlayıp daha sonra iPhone marka telefon aldıysanız, oyuna sıfırdan başlamak durumundasınız.

Bu kısa önbilgiden sonra, ilk olarak oyundaki binalar hakkında bilgi verelim.

castle-clash-dukkan

Gold Mine (Altın Madeni): Altın kazanmanızı sağlayan binadır. Geliştirdikçe, dakikada kazandığınız altın miktarı daha da artar. En fazla 5 adet çıkartılabilir.

Mana Mill (Mana Değirmeni): Mana kazanmanızı sağlayan binadır. Geliştirdikçe, dakikada kazandığınız mana miktarı artar. En fazla 5 adet çıkartılabilir.

Gold Vault (Altın Kasası): Altınları depolamanızı sağlayan binadır. Geliştirdikçe, stok yapacağınız altın limiti artar.

Mana Vault (Mana Kasası): Manaları depolamanızı sağlayan binadır. Geliştirdikçe, stok yapacağınız mana limiti artar

Warehouse (Depo): Oyun piyasaya çıktıktan yaklaşık 1.5 sene sonra oyuna eklenen bir binadır. İçerisinde kartları, görevlerden, lost realm (kayıp diyarı)’ndan ve mesalardan kazandıklarınızı saklayabilirsiniz. Belli bir limiti vardır ve bu limiti 5 tane artırmak için 100 gem (elmas) harcamanız gerekmektedir. Buranın içerisinde bulunan Trade Merits’de (Meritleri Takas Et) ise, her gün bazı itemler otomatik olarak satışa çıkar. Bunlardan en önemlileri (mutlaka almanız gereken), Talent Refresh Card (Yeti Yenileme Kartı) (250 merit) ve Legendary Hero Card (Efsane Kahraman Kartı) (13.000 Merit)’dır. Talent refresh card ile, herhangi bir heronuzun talent’ını yenileyebilirsiniz. Legendary Hero Card ile de, rastgele bir efsane kahraman kazanabilirsiniz.

Army Camp (Ordu Kampı): Savaşçı çıkarabiliceğiniz binadır. İçerisindeki savaşçıları, mana ile çıkartabilirsiniz. Binayı yükselttikçe, daha çok savaşçı barındırabilirsiniz.

Heroes Altar (Kahramanlar Mihrabı): Kahramanlarınızı barındırabileceğiniz; Gem (Elmas), HB (Onur Puanı) ve Shard (Kırık) ile kahraman çıkartabileceğiniz binadır. Her 20 level’da bir, kahramanınızı bu bina üzerinden altın, ateş ve onur puanı ile upgrade edip (yükseltip), daha fazla güçlenmesini sağlayabilirsiniz.. Bunlara ek olarak bu bina üzerinden, kahramanlarınızın exp’ini (deneyim puanını) yükseltebilir ve crests (kretler) bölümünden ekstra bir talent (yeti) ekleyebilir ve güçlendirebilirsiniz.

Hero Base (Kahraman Karargahı): Kahramanlar mihrabındaki kahramanlarınızı, burada oyuna sürebilirsiniz. En fazla 6 tane çıkarabileceğiniz bu binada, özellikle 6. sını çıkarmak için oldukça çaba sarf etmeniz gerekecek. Zira, 6. sını çıkarmak için; 4 tane level 16 altın madeni, 4 tane level 16 altın kasası, 4 tane level 16 mana değirmeni, 4 tane level 16 mana kasası, 4 tane level 16 ordu kampı çıkarmanızı istiyor.

Arena: Başkalarının kahramanları ile kendi kahramanınızı arena üzerinden kapıştırabilirsiniz. Günde 10 kere arena savaşı yaparsanız, oyundan otomatik olarak 5  gem (mücevher) kazanıyorsunuz. Arena’daki savaşı kazanırsanız 40, kaybederseniz 6 hb (onur puanı) kazanıyorsunuz. Yine arenadaki sıralamanıza göre, saatlik olarak onur puanını buradan elde ediyorsunuz. Arena’da oldukça gerilerde olan biri en düşük saatte 50 onur puanı kazanırken, arena 1.si saatte 14.400 onur puanı kazanıyor.

Relic Hall (Yadigar Salonu): Savaşlarda kullanacağınız büyüyü elde edeceğiniz binadır. Binayı yükselttikçe hem savaşta daha fazla büyü kullanabiliyorsunuz, hem de savaşlarda kullanabileceğiniz yeni büyüler açılıyor. Yine bu bina üzerinden, büyülerin gücünü 5’e kadar yükseltebilirsiniz. Büyülerin gücünü ne kadar yükseltirseniz, savaşlarda o kadar etkili olacaktır. (İleriki incelemelerimde, büyüler hakkında tek tek bilgi vereceğim)

Guild Hall (Lonca Salonu): Oyun içerisinde bir loncaya girmeniz ya da lonca kurmanız için gereken binadır. Özellikle onur puanı kazanmak ve bir takım görevleri yerine getirmek için loncalar çok önemlidir. Loncalarda yapılan etkinlikler ve daha çok kazanmak için yapmanız gereken püf noktalar, daha sonraki incelemelerimde olacak.

Watchtower (Gözcü Kulesi): Size saldıranlara karşı defans yapacağınız kulelerdir. En fazla 5 tane çıkarılabilir. Belli bir yükseltmeden sonra Arrow Tower (Ok Kulesi), Magic Tower (Sihir Kulesi) ve Cannon Tower (Top Kulesi) olarak 3 farklı seçenekte yükseltebilirsiniz. Eğer pişman olursanız, tekrar istediğiniz seçeneğe dönüştürebilirsiniz. Bu 3 kulenin de birbirinden farklı savunma özelliği vardır ki, atak ve defans ile ilgili olan incelememde her detayına değineceğim. Oyuna ilk başlayanlar için bu kuleler oldukça önemli olsa da, oyunda oldukça gelişmiş olan kişiler için pek önem taşımamaktadır.

Wall (Duvar): Bildiğimiz duvardır. Yükselttikçe, yıkılması daha da güçleşir.

Bomb Trap (Bomba Tuzağı): Saldıranlar için bombalı bir tuzaktır. Belli yerlere koyarsınız, ve rakibiniz bunu görmez. Tanesi 500 altın karşılığında elde edilebilir.

Hero Trap (Kahraman Tuzağı): Size saldıran kahramanlar için oldukça ölümcül olan tuzaktır. Eğer düzgün kullanılırsa, özellikle wave (dalga)’larda oldukça işe yaramaktadır. 2000 mana karşılığında elde edilebilir.

Bunlara ek olarak, köyünüzü süslemek için çeşitli dekorasyonlar alabilirsiniz. Oyuna doğrudan bir etkisi olmadığı için, dekorasyonlar hakkında ayrıntılı bilgi vermeye gerek duymadım.

Oyuna yeni başlayanlar için, oyundaki binalar ve özellikleri genel olarak bunlardır. Oldukça uzun soluklu olacak castle clash rehberinin ilk yazısında binaları işledim.

Bir sonraki incelemede görüşmek üzere.

Yorum Yaz

Mail adresi kullanıcılara gösterilmeyecektir. Zorunlu alanları doldurmayı unutmayın *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Lost Password

Please enter your username or email address. You will receive a link to create a new password via email.

Sign Up

Canlı Yayındayız ! Hemen İzle
CURRENTLY OFFLINE