BTK’dan Wikipedia İle İlgili Açıklama Geldi

Uzun zamandır kapalı olan internet ansiklopedisi açılabilir.

Wikimedia Vakfı’nın Genel Müdürü Katherine Maher, sitenin ülkemizde engellenmesine sebep olan içeriklerin düzenlendiğini söyledi ve böylece sitenin tekrar açılması konusu gündeme geldi. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu da (BTK) konu ile ilgili bir açıklama yaptı.

BTK bu konu ile ilgili şunları söyledi: “17.01.2018 günü basın organlarında, Wikipedia yetkililerinin  “erişim yasağına yol açan makaleler değiştirilmesine rağmen erişim  yasağının devam ettiği” şeklinde açıklama yaptıklarına dair haberler  yer almıştır. Yapılan açıklamalarda Wikipedia’nın kamuoyunu yanlış  yönlendirme ve algı oluşturma amaçlı bilgiler paylaştığı  görülmektedir. Wikipedia’da yer alan ve Türkiye’yi terör örgütleri ile  işbirliği içerisinde göstermeye çalışan içerikler ile ilgili, yetkili  mercilerin talebi üzerine 5651 sayılı Kanunun 8/A maddesine göre  erişimin engelleme tedbiri uygulanmış ve bu tedbir Ankara 1. Sulh Ceza  Hakimliğinin kararı ile onaylanmıştır. Erişim engelleme tedbiri uygulanmadan önce Wikipedia, Türkiye’nin  terör örgütlerine destek verdiği şeklindeki iftiralara yer veren makalelerde yer alan içerikleri kaldırması konusunda yasaya ve  uluslararası uygulamalara uygun bir şekilde uyar-kaldır yöntemi  uygulanarak resmi iletişim kanalları üzerinden uyarılmış, ancak bu  konuda bir cevap alınamaması nedeniyle erişim engelleme tedbiri  uygulanmak zorunda kalınmıştır. Erişim engelleme kararı sonrası Wikipedia yetkilileri ile yapılan  müteaddit toplantılarda Türkiye’yi terör örgütleri ile işbirliği  içerisinde göstermeye çalışan ve kendi politikalarına da açık bir şekilde aykırılık teşkil eden içerikler kendilerine defalarca  bildirilmiştir. Wikipedia’ya bildirilen yasadışı içerikler iddia edilenin aksine  günlük olarak kontrol edilmekte ve yetkili mercilerle  paylaşılmaktadır. Ancak makaleler üzerinde yapılan kontrollerde  yasadışı içeriklerin ısrarla yayınlanmaya devam ettiği görülmektedir. Süreç kurumumuzca titizlikle takip edilmekte olup erişim engelleme kararının kaldırılması ile ilgili takdir bağımsız adli mercilerdedir. Türkiye’ye yönelik iftira niteliğindeki içeriklerin kaldırılması sonrası yetkili mercilerce gerekli adımların atılabileceği değerlendirilmektedir.”

Beğendiysen Oyla ! :)

0 0

Yanıtla

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Canlı Yayındayız ! Hemen İzle
CURRENTLY OFFLINE