Breached İncelemesi

Yıllar boyunca birçok bilim kurgu oyunu piyasaya çıkmış, birçoğu beğenilip inanılmaz serilere dönüşseler de birçoğu da tamamen unutulmuş durumda. Dolayısıyla ilk olarak Breached oyununu gördüğümde de bu oyunun acaba hangi tarafın bir parçası olucağını merak etmiştim. Çünkü bilim kurgu türünün en önemli özelliği atmosferin sizi içine çekmesidir. Tabii ki her oyun gibi oynanış da bir oyunun temel öğelerindendir ancak atmosfere giremediğiniz zaman oyun güzel olsa da tam bir bilim kurgu oyunu ortaya çıkamıyor.

Breached oyunun da en beğendiğim noktası, oyun sizi inanılmaz bir şekilde içine çekiyor. Klasik bir inro ve ardından gelen oyun menüsü yerine, oyun bir bilgisayar açılışı gibi direk açılıyor ve kontrolü size veriyor. Bu aslında hikaye anlamında biraz kenar da kalmanıza yol açıyor ancak bir bilim kurgu hayranı iseniz, atmosfere kendinizi kaptırıp direkt olayları çözmeye başlıyorsunuz. Oyun ilk başladığında bir problem ile karşılaşıyorsunuz, karakterimiz dondurulmuş uykudan yeni uyanıyor ve sistemler de bir arıza ile karşılaşıyor. Bir kaç tutorial niteliğinde testten geçtikten sonra da oyunun araştırma ve mineral toplama bölümü ile karşılaşıyoruz.

breached-1

Oyunun daha bu noktasındayken oyun oldukça hoşuma gitmeye başlamıştı, arayüz, atmosfer ve sürekli ne olduğuna dair gizemin sürmesi sizi oyunun içine kolayca çekiyor. Oyunun arayüzüne gelirsek, oyun aslında harita güverte ve laboratuvar olarak üç bölgeden oluşuyor. Güverte bölümü aslında kişisel bir alan diyebiliriz şayet oyun ilerledikçe bazı raporlar ve e-maillere buradan bakabiliyoruz. Harita bölümünde ise belli koordinatları görüyorsunuz bu koordinatlar bulunduğumuz gezegende ki olası mineral veya çeşitli araç gereçlerin bulunduğu noktalar gözüküyor. Ancak bu noktalara erişim bizim tarafından sağlanmıyor. Oyunun ilginç tarafı da aslında burası ve şunu da söylemek de fayda var oldukça güzel bir bilim kurgu detayı olduğunu söyleyebilirim. Tamamen first person kameradan kontrol ettiğimiz bir droid bize bu noktalar da yardımcı oluyor.

Oyunda hiç bir zaman karakterimizi veya kaldığımız yeri görmüyoruz. Sadece bu droid ile arama yaparken gezegeni görebiliyoruz. Haritalar çok büyük ve aynı zaman da sürprizlerle dolu. Örneğin; belli noktalar da bazı manyetik alanlar var ve bizim bu droidi kontrol etmemizi ve aynı zamanda droidin kamerasını da bozuyor. Tabii ki bu droidin bir taşıma kapasitesi de var ve bu kapasite sadece üç farklı örneği taşımamıza izin veriyor.

breached-2

Oyun bu konuda tekrar ediyordur, sürekli çıkıp mineral arayıp geri dönüyoruz diye düşünebilirsiniz ancak daha önce dediğim gibi harita oldukça büyük ve koskocaman bir çöle benzese bile ortamlar birbirinden oldukça farklı. Ayrıca biliyorsunuz birçok oyunda haritayı araştırmak istediğimizde hep haritanın sonuna geldiğimizi belirten görünmez duvarlar ile karşılaşırız. Ancak Breached bizlere tamamen araştırma özgürlüğü vermiş. Örneğin; bir keresinde mineral toplarken bir mağara gördüm gibi geldi ve araştırmak istedim. Yaklaştıkça buranın mağara değil, bir kemer olduğunu fark ettim ve çok büyük yeni bir araziye tanık oldum. Ne kadar ileri gidersem gideyim harita hiçbir şekilde beni engellemedi.

Genel olarak bir özet geçersek Breached müthiş bir bilim kurgu atmosferi yaşatmasının yanı sıra güzelde bir gizem oyunu diyebiliriz. Neredeyiz ?,Kimiz ? ve bu gezegende ne yaptığımıza dair hiç bir bilgimiz olmamasına rağmen, oyun ilerledikçe hepsine dair ipuçlarını da öğreniyoruz.

Yorum Yaz

Mail adresi kullanıcılara gösterilmeyecektir. Zorunlu alanları doldurmayı unutmayın *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Lost Password

Please enter your username or email address. You will receive a link to create a new password via email.

Sign Up

Canlı Yayındayız ! Hemen İzle
CURRENTLY OFFLINE