Blue Whale’e Soruşturma Açıldı

Aylardır bütün dünyada konuşulan challenge, Blue Whale, ülkemize de sıçradı. Blue Whale yüzünden hayatına son veren Evrim Mertin’in ailesi, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu.

Çoğunlukla Blue Whale’den “oyun” diye bahsediliyor. İnternette hatta YouTube’ta bile bu “öldüren oyun” olarak geçiyor. Ancak, Blue Whale bir oyun değil. En azından alışık olduğumuz şekilde olan bir video oyunu değil. Sadece 50 gün süren Blue Whale, kurbanlarına her gün farklı bir görev veriyor. Bu görevler önce küçük şeylerle başlayıp, zamanla kurbanlarını daha fazla etki altına alıyor ve görevlerin tehlikesini artıyor.

Biz daha önce de bunun bilgisayar oyunu değil de bir “siber zorbalık” olduğunu belirtmiştik. Blue Whale’in günlük görevlerinin amacı ise; çocukları bunalımlı bir ruh hali içine sokmak. Challenge’ın ismi de buradan geliyor. Mavi Balinalar, intihar etmeleri ile ünlüdür. Bu challenge da, çocuklarının intihar etmesini sağlamaya çalışıyor. Çocukların bütün görevleri kayda almalarını isteyen Blue Whale, kendilerine hem fiziksel hem de psikolojik olarak zarar vermelerini istiyor.

Blue Whale, yurtdışında yasaklanmaya başlamıştı. Bunu yaratan kişi de hapiste olduğu ve yaptıklarını itiraf ettiği için; bir süredir Blue Whale’den bahsedilmiyordu. Ancak son yaşananlar gösteriyor ki Blue Whale ülkemize de sıçramış.

5 Ağustos tarihinde, intihar etmiş olan Gazi Üniversitesi öğrencisi Evrim Mertin’in intihar sebebinin, Blue Whale olduğu düşünülüyor. Evrim’in ailesi, çocuklarının hal ve hareketlerinin Blue Whale yüzünden değiştiğini söylediler. Ailenin şikayeti üzerine Ankara Başsavcılığı Blue Whale için soruşturma başlattı.

İnsanların kendilerine zarar vermelerine sebep olan bu challenge ile herhangi bir yerde karşılaşırsanız, siber suçlara şikayet etmeniz gerekiyor. Başta da söyledğimiz gibi bu bir oyun değil, bir siber zorbalık.

Beğendiysen Oyla ! :)

1 1

Yanıtla

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Canlı Yayındayız ! Hemen İzle
CURRENTLY OFFLINE