Bethesda’nın Son Kozu Oyunu Kurtarmaya Yetmedi

İçeriğine ilişkin yapılan reklamları ve oynanış videoları ile büyük ilgi toplayan, Fallout 4’ün şimdiye kadar yarattığı büyük hayal kırıklığını birazcık da olsa düzelteceği düşünülen ve 30 Ağustos Zafer Bayramı’mızda yayınlanan Nuka World DLC’si ne yazık ki oyunun kötü gidişatını durduramadı ve oyunun son DLC’si de seriyi sevenleri ciddi anlamda üzdü.

Oyuncuların büyük çoğunluğu henüz DLC’nin içeriğine bile ulaşabilmiş değil. İndirilebilir içeriğin oyunla entegre olduğu andan itibaren oyunda glitch’lerle karşılaşan ve save dosyasında-oyun ilerleyişinde sıkıntı yaşayan oyuncular DLC ile ortaya çıkan ve oyuncuyu Nuka World’e yönlendirecek olan trene gidebilmiş değiller. Özellikle oyundan atma konusunda sorun yaşayan oyuncuların tek sorunu bu değil ne yazık ki. Pip-boy’da yaşanan bozukluklar, oyunun kullanıcı arayüzünde sorunlar, ekranın kayması gibi sorunlar da mevcut. Şahsen yaşadığım bir sorun ise şu; 250 birim ağırlığında eşya taşıyabilen ve üzerinde 200 birim ağırlığında eşya bulunan karakterime birden bire 1300 birim ağırlık yüklendi ve karakteri bu haliyle Nuka World’e 8 güne anca ulaştırabilecekmişim gibi görünüyor.

Oyundaki teknik aksaklıklar gideriledursun, keşke tek sorun bu olsaydı dedirten bir içerik ile karşı karşıya olduğumuz da bir gerçek. Oyunun bize vaadettiği yağmacı olma ve köyleri yağmalama sistemi ne yazık ki oyundaki bütün mevcut ilerleyişimizi ve yarattığımız içeriği yok etme üzerine kurulu. Şöyle ki, bugüne kadar inşa ettiğiniz bütün yerleşim bölgelerinizi birer yağmacı noktasına dönüştürmek ve bu şekilde önceden yaptığınız bütün geliştirme, güzelleştirme ve imarı yok etmek zorundasınız. Bu da yüzlerce-belki de binlerce saatlik emeğin tamamen yok olması demek. Ayrıca bütün yerleşimcilerinizi de kaybediyor ve bunları yağmacılar ile değiştiriyorsunuz. Yerleşimci bulabilmenin zorluklarını anlatmama gerek yok sanırım.

Biz başkalarının yarattıklarını büyük bir keyifle yıkabileceğimiz bir DLC beklerken bize bütün emeğimizi gözyaşları içinde yakıp yıktırmayı hedefleyen DLC’de sorunlar bununla da bitmiyor. Oyuncular DLC’nin getirdiği Nuka World’ün küçük ve ilgi çekici olmayan bir oyun parkı olduğunu, DLC’nin getirdiği görevlerin oyuncuya neredeyse hiç seçme şansı tanımadığını ve tekdüze olduğunu, üstelik ana hikayenin kısa, yan görevlerin ise neredeyse yok olduğunu, DLC’nin yalnızca bol kepçe easter egg içerdiğini dile getiriyorlar.

Kısacası bize Far Harbor’dan bile daha iyi bir içerik barındıracak diye tanıtılan (ki far harbor da oyunu kurtarmaya yetmedi) Nuka World DLC’sinde durum hiç iyi değil. Steam’de kullanıcıların olumsuz yorumları her geçen an artıyor. Elbette içeriği beğenen ve destekleyen oyuncu sayısı da hatrı sayılır durumda ancak Fallout markası Fallout 4 ile ağır bir yara almışa benziyor.

Yorum Yaz

Mail adresi kullanıcılara gösterilmeyecektir. Zorunlu alanları doldurmayı unutmayın *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Lost Password

Please enter your username or email address. You will receive a link to create a new password via email.

Sign Up

Canlı Yayındayız ! Hemen İzle
CURRENTLY OFFLINE