Batman: Arkham City İncelemesi

Batman bir süper kahraman mı ? Özel gücü yok, Süpermen gibi uçamıyor, ya da Spiderman gibi örümcek ağı yok. Yinede Batman, çizgi roman karakterleri arasında en çok sevilen karakterlerin başında gelir. Aslında onun bir süper gücü var o da aklı.

Batman: Arkham City Joker

Batman: Arkham City Joker

Arkham City, Arkham Asylum oyunundan tam 1 sene sonraki dönemi kapsıyor. Arkham Asylum müdürü, Jokerin tımarhaneye kapatılmasından sonra halkın güvenini kazanmış ve Gotham valisi olmuştur. Vali olduktan sonra Arkham tımarhanesinin ve Blackgate hapishanesinin yeterli olmadığına kanaat getirip, Arkham mahallesini hapishaneye çeviriyor. Bu ufak çaplı şehrimizin güvenliğinide TYGER adında bir şirkete veriyor. Ancak bu Gotham’daki suçluları durdurmak için yetiyor mu ? Tabiki hayır! Asıl karakter Bruce Wayne, namı diğer Batman, oyunun başlangıcında böyle bir olayın saçmalığından ve mahkumların zapt edilemeyeceğinden bahsederken, Hugo Strange tarafından alıkonularak Arkham şehrine getirilir.

Oyunda hikaye iki bölüme ayrılmış, asıl hikaye maalesef çok kısa sürüyor. Oyuna devam etmek isterseniz yan hikayeler daha uzun sürüyor diyebilirim. Bir Batman hayranı olarak, çizgi roman karakterlerinin oyunlara yansıtılışını, bu zamana kadar hep başarısız bulmuşumdur. Arkham City, bu düşünceyi kırıp geçen bir oyun. Senaryo, oynanış, dövüş teknikleri, boss savaşları ve acıklı final sahnesiyle tam bir başyapıt olmuş. Arkham Asylum da aslında iyi bir oyundu, fakat hikaye çok açık bir şekilde belli ediyordu kendini; kötü adamları öldür ve sonunda jokeri alt ederek tımarhaneye kapat… Arkham City’e bu açıdan bakacak olursanız, bir önceki oyuna göre çağ atlatmış diyebiliriz. Çünkü Batman serisini takip edenler bilir; çizgi romanda bulunan tüm kötü karakterleri oyunda görmek ve onlarla savaşmak zorundasınız, bu bile oyun için heyecanlandırıcı bir nokta. Oyunda ilginç bir noktada varki Kedi Kadın , Mr. Freeze ve Bane gibi karakterlerle bir iyi bir kötü anlaşıyoruz, kısacası safları tam olarak belli değil. Aralarında kıyaslayacak olursak, Kedi Kadın burada biraz daha net biçimde kendi safımızda diyebiliriz. Zaten oyunda bazı kısımlarda, kedi kadının kendi silah teçhizatlarıyla oynuyoruz.

Batman: Arkham City Kedi Kadın

Batman: Arkham City Kedi Kadın

Harita Arkham Asylum’dan, çok daha büyük yapılmış. Oynanış açısından kısmen “açık dünya” diyebiliriz. Grafikler ve karakter çizimleri mükemmele yakın olmuş, hatta aşağıdaki resimde göreceksiniz bir bölümde jokerin heykelini bile yapmışlar. O bölümde, o odanın etrafı bir sanat eseri olmuş. Oyunun hikayesine tekrar gelecek olursak, oldukça kısa olmuş. Senaryoyu tadı damağımızda kalan bir filme benzetebilirim . Yan hikayelerde ise biraz canınız sıkılabilir, özellikle Riddler’ın bilmecelerini çözmekten belli bir süre sonra sıkılabilirsiniz; zaten oyunun tek olumsuz yanıda bu.Batman-Arkham-City

Batman: Arkham City, ölmeden önce oynanması gereken oyunlar arasında ilk sıralarda. Israrla oynayınız.

Have your say!

0 0

Yanıtla

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Canlı Yayındayız ! Hemen İzle
CURRENTLY OFFLINE