Bahçeşehir Oyun Laboratuarı Bug’ı Güven Çatak’la Konuştuk

Bahçeşehir Üniversitesi İletişim Tasarım bölümünde öğretim görevlisi, aynı zamanda üniversite içerisinde yer alan ‘’Bug’’ Oyun Laboratuarının da kurucu direktörü olan Yard. Doç. Dr. Güven Çatak’la keyifli bir sohbet yaptık.

Bug Game Lab’in Türkiye’de bağımsız oyun geliştiricilerin buluştuğu bir merkez olduğunu söyleyen Çatak, bünyesinde eğitim kampları, oyun geliştirme maratonları gibi birçok deneyimi barındırdığını ve sektör için büyük bir network yarattığını dile getirdi. Bu başarılı sürecin bir sonucu olarak 2014’de Bahçeşehir Üniversitesi’nde oyun tasarımı konusunda ‘’Master Bug’’ ismini verdikleri bir yüksek lisans programı kuruldu ayrıca bunun Türkiye’de bir ilk olduğunu belirtelim. Master Bug’ın bir diğer amacının akademiye insan kaynağı yetiştirmek olduğunu açıklayan Çatak, uzun vadede geniş yelpazede bir eğitim yapılanması hedeflediklerini belirtti. Bu kapsamda, eğer her şey yolunda giderse 2016’ın Eylül ayında oyun tasarımı üzerine bir lisans programı açılmasını hedefleniyor. Çatak ayrıca akademik altyapının güçlenmesiyle oyun sektörüne daha nitelikli geliştiricilerin geleceğini vurguladı.

Türkiye’de son dönemde hem akademik, hem de sektör bazında yaşanan hareketlilik hakkındaki sorumuzu yanıtlayan Çatak, eğitim, sektör ve dernek yapılanması anlamında çok güzel bir rüzgâr estiğini söyledi. Yapılacak daha çok iş olduğunu dile getirirken, yurtdışındaki akademik kurumlara göre deneyim bakımından eksiklikler olduğunu ama bunun geri olduğumuz manasına gelmediğini söyledi. Türk oyun sektöründeki tecrübe eksiğinin zamanla kapanacağına inandığını ayrıca belirtti. Bahçeşehir Üniversite’sinde oyun tasarımı konusunda kurulan modelin, yurtdışında başarılı olmuş modellerden yola çıkılarak tasarlandığı sözlerine eklerken, ayrıca oyun sektöründeki profesyonellerin bu yapılanmalara dâhil edildiğini söyledi. Öğrencilere ders veren geliştiriciler, güncel bilgilerin yanı sıra tecrübelerini de aktarıyorlar.

Oyun tasarımına ilgi duyanlara tavsiyelerde bulunan Çatak, öncellikle oyun topluluğuna girmeleri gerektiğini söyledi. Öte yandan, kaynak bakımından oldukça zengin olan sosyal medyayı takip etmeleri ve özellikle Oyunder gibi derneklerin düzenlediği etkinliklere katılarak, sektördeki insanlarla tanışıp bilgilerini genişletebileceklerini vurguladı.

Güven Çatak ile yaptığımız geniş kapsamlı röportaja sitemizden veya Youtube kanalımızdan ulaşabilirsiniz.

Yorum Yaz

Mail adresi kullanıcılara gösterilmeyecektir. Zorunlu alanları doldurmayı unutmayın *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Lost Password

Please enter your username or email address. You will receive a link to create a new password via email.

Sign Up

Canlı Yayındayız ! Hemen İzle
CURRENTLY OFFLINE