Apple, Start-up Emotient’i Satın Aldı

Apple, yapay zeka yazılımı kullanarak insan yüzündeki ifadeleri analiz eden ‘’Emotient’’ isimli start-up firmayı satın aldı.

ABD, San Diego’da 2012 yılında kurulan Emotient, her gün 100.000 yüz ifadesi resmini hafızasına kaydediyor ve işliyor. Yaratmaya çalıştıkları makinanın amacı insanların yüz ifadelerini analiz ederek duygu halini anlamak, ayrıca firma bu konuda birçok telif hakkını da elinde bulunduruyor. Kullanım alanı olarak, arabadaki navigasyon sisteminin sürücünün duygusal haline göre rota belirlemesi örneğini verebiliriz. Öte yandan, bu teknolojinin tıp ve eğitim alanlarında kullanılabileceği söyleniyor. Emotient’ın iki sene önce yayımladığı tanıtım videosuna aşağıda göz atabilirsiniz:

50’ye yakın çalışanı olan firma şu ana kadar yatırımcılardan 8 milyon dolar fon toplamış durumda. Satın almanın ardından Wall Street Journal’a verdiği demeçte Apple yetkilileri, Emotient ile planlarını şu aşamada açıklamayacaklarını belirtti. Yapay zekânın (AI: artifical intelliengence), sanal gerçeklik (VR: virtual reality) ve arttırılmış gerçeklik (augmented reality: AR) teknolojilerinde kullanılacağı düşünülürken, Apple’ın AR konusunda oldukça iddialı olduğu biliniyor.

Hatırlarsanız Mayıs 2015’de Apple, arttırılmış gerçeklik firması Metaio’yu ve Kasım 2015’de ise Faceshift’i satın almıştı. Sürücüsüz araba testlerine yakın zaman içerisinde başlamayı planlayan Apple’ın, Emotient, Faceshift ve Metaio’yu bu geliştirme sürecinde kullanabileceği düşünülüyor.

Yorum Yaz

Mail adresi kullanıcılara gösterilmeyecektir. Zorunlu alanları doldurmayı unutmayın *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Lost Password

Please enter your username or email address. You will receive a link to create a new password via email.

Sign Up

Canlı Yayındayız ! Hemen İzle
CURRENTLY OFFLINE