Apple 1Ç 2015 Dönemi İçin İyi Kar Rakamı Açıkladı

Teknoloji devi ‘’Apple’’ 2015 yılının ilk çeyrek bilanço sonuçlarını açıkladı.

Mac, iPhone ve App Store satışları şirketin karını arttıran ana kalemleri oluştururken, Apple’ın CEO’su Tim Cook kullanıcıların iPhone’larını daha sık değiştirmeye başladıklarını ve yeni çıkan ürünlere yoğun ilgi olduğunu söyledi.

Öte yandan, Haziran 2015’de lansmanı yapılacak olan Apple Watch’ın 2. çeyrek sonuçlarına olumlu yansıyacağını sözlerine ekledi. Normal ve spor modellerinin fiyatları 350 – 600$ arasında değişirken, kıymetli taşlı olan Edition modeli ise 10.000$ – 12.000$ fiyat etiketiyle şu an için ön siparişte.

Tüm bu olumlu gelişmelere rağmen, iPad satışlarındaki keskin düşüşün kullanıcıların daha uzun süre pad’leri kullanmasına bağlanırken, Apple’ın bu sektörde sadece 4 yıldır olduğunu hatırlatalım. Şirketin 2015 1. çeyrek karı 13.6 milyar dolar olurken, bu rakam geçen senenin aynı döneminde ise 10.2 milyar dolardı. Rakamları mukayese edebilmeniz açısından birkaç sayısal veriyi sizinle paylaşmak istiyorum:

Türk Bankacılık sektörünün yıllık karı 20 milyar TL civarındayken, Microsoft’un 2015 ilk çeyrek karı 4.9 milyar dolardı. Bir adım daha ileri gidersek Apple şirketinin şu anki piyasa değerinin Türk ekonomisinin bir yıllık GSMH’sinden (Gayri Safi Milli Hâsıla) daha fazla olduğunu da söyleyebiliriz.

Yorum Yaz

Mail adresi kullanıcılara gösterilmeyecektir. Zorunlu alanları doldurmayı unutmayın *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Lost Password

Please enter your username or email address. You will receive a link to create a new password via email.

Sign Up

Canlı Yayındayız ! Hemen İzle
CURRENTLY OFFLINE