90’lı ve 2000’li yıllarda oynadığım efsane oyunlar

Merhaba, öncelikle son oynadığım oyunun 2002 yılında Max Payne II olduğunu belirtmek isterim. Üniversite birinci sınıfta okulu uzatmam üzerine, kendime bir söz vererek oyun oynamayı terketmiştim.

Bu yazıyı daha çok eski günleri yad etmek adına yazıyorum. Atladığım bazı oyunlar olmuş olabilir, bunları yorum olarak yazarsanız, birlikte yad edebiliriz :).

Counter Strike, Half Life, Doom 2, Duke Nukem

First Person Shooter oyun türü ilk olarak Wolfenstein ile ortaya çıktıysa da, çoğumuz Doom ile bu türle tanıştık ve bağımlısı olduk. Half life ise senaryosuyla hepimizi büyüledi, oyunun içindeymiş gibi hissettirdi adeta. Counter strike ise ilk kez sosyal etkinlik olarak da oyun oynanabileceğini kanıtlamış oldu. Artık arkadaşlarımızla halı saha maçına gidermiş gibi, ders kırıp oyun oynamaya gidebiliyorduk. Duke nukem’i de burada yazmasam olmaz.

duke-nukem-half-life-counter-strike-doomFifa 96, Sensible Soccer

Arkadaşınızla oynarken attığınız fantastik gollerin verdiği zevk başka oyunlarda yoktur heralde. Orta sahadan aşırtma, kanatlardan falsoyla Roberto Carlos vari atılan goller unutulmazdır pek çoğumuz için 🙂 Bu oyunun en sevdiğim yani, diğer oyunlardaki gibi aylarca bağımlılık yaratacak derecede kafanızı meşgul etmemesiydi. 1 saat oynadıktan sonra işinize dönebiliyordunuz.

fifa-96-sensible-soccer

Civilization

Çocukluğu 90’larda geçen neslin, ilk oynadığı strateji oyunudur. Yeni şehirler kurup, ordularla dünyayı fethetmek için haftalarımızı aylarımızı vermiş olabiliriz. Aynı zamanda oyun isminde de belirtildiği gibi, bir medeniyetin nasıl kurulduğuyla ilgili çok öğretici bir tarafıda da vardı. Özellikle, tarih ve strateji sevenler için vakit ayırılabilse hala oynanılacak bir oyun serisidir.

civilization

Age of Empires, Command & Conquer – Red Alert, Starcraft, Warcraft

Real time strateji türünün en kral oyunlarını isim sırasına göre art arda yazdım. Bu oyunların her biri gerek senaryoları, gerekse grafikleri açısından devrim yaratmışlardı. En büyük pişmanlıklarımdan biri ülkemizdeki internet altyapısı yavaşlığı nedeniyle keşfedememiş olmamdır, internet kafede de arkadaşlarımla oynama fırsatı bulamamıştım. Umarım bir gün telafi etme şansım olur 🙂

red-alert-age-of-empires-starcraft-warcraftChampionship Manager

İngiltere 3. ligindeki bir takımı alıp, premier lig şampiyonu yapmakla hep gurur duymuşumdur. Lise zamanında (2002 yılı) üniversite sınavına girerken en çok bu oyunla kafa dağıtmaktaydım. Başarı kazandıkça bağımlılığınız daha çok artıyordu. Ders çalışmayı bırakıp oyun oynamak için o kadar çok ikilem yaşıyordum ki, sınav hazırlığımı etkilemeye başladığını görünce, oyunu bilgisayarımdan silmiştim… Ama sonradan dayanamayıp tekrar yükledim tabi ki 🙂 Zor zamanlarmış gerçekten.

Bu oyunları güzel yapan, o günlerin güzel olması mıydı aslında ? Hepimizin bu yıllardaki oyunlarla ilgili unutulmaz hatıraları vardır. Bu anılarınızı yorum bölümünden paylaşabilirsiniz.

 

Yorum Yaz

Mail adresi kullanıcılara gösterilmeyecektir. Zorunlu alanları doldurmayı unutmayın *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Lost Password

Please enter your username or email address. You will receive a link to create a new password via email.

Sign Up

Canlı Yayındayız ! Hemen İzle
CURRENTLY OFFLINE