500 Startups, Türk Girişimciler İçin Yeni Bir Fon Kuruyor

Kurulum aşamasındaki şirketlere yatırım yapmak için fonlar kuran ‘’500 Startups’’, 500 İstanbul fonunu duyurdu.

15 milyon dolar büyüklüğünde olacak ‘’500 İstanbul’’ fonunun önümüzdeki yıllarda 100’den fazla Türk girişimine destek vermesi planlanıyor. Türkiye fonunun yönetimi iki kişi tarafından yapılırken, ilk isim olan Erhan Erdoğan Rus arama motoru Yandex ve Türkiye’nin Techcrunch’ı olarak tanımlanan Webrazzi gibi firmalarda görev aldı. Erbil Karaman ise Londra Facebook’ta ürün yöneticisi olarak görevini sürdürmekte, kendisinin danışmanlık vereceği bilgisi paylaşıldı. 

500 Startups’ın geçmiş yıllarda Eren Bali ve Oktay Çağlar’ın ortaya koydukları ‘’Udemy’’ isimli projeyi desteklediğini belirtelim.

Firmanın global ölçekte 200 milyon dolarlık bir fon oluşturma çabası bulunurken, Asya, Kore, Tayland, Japonya gibi bölgelere de yatırım yapacağı belirtildi. Söz konusu fonlara bireysel olarak yatırım yapabilmek için ABD vatandaşı ve nitelikli yatırımcı olmak gibi iki koşul bulunuyor. Yıllık gelir düzeyinin 200.000 dolar (evliyse eşiyle beraber 300.000 dolar) veya oturduğunuz ev haricindeki mal varlığınızın 1 milyon dolar olması gerekiyor. 

Dünyada, Private Equity (Türk mevzuatına göre Girişim Sermayesi) olarak adlandırılan bu iş modellerinde, yatırım süresi ortalamada 3 ile 7 yıl arasında değişirken, yüksek kar potansiyeli ve yüksek risk içeriyor.  

Yorum Yaz

Mail adresi kullanıcılara gösterilmeyecektir. Zorunlu alanları doldurmayı unutmayın *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Lost Password

Please enter your username or email address. You will receive a link to create a new password via email.

Sign Up

Canlı Yayındayız ! Hemen İzle
CURRENTLY OFFLINE