2019 Yılında Neler Oynadık?

2019 Yılı iyisiyle kötüsüyle bitti ve 2020 yılının ilk ayını neredeyse bitirdik. Geçtiğimiz yılda oynadığım oyunlar hakkında kısa bir liste yapıp oyunları oynama fırsatı bulamamış arkadaşlara tavsiyelerde bulunmak istedim. Buradaki liste dışında da oynadığım çok oyun tabi ki var. Ancak başlıca gündemi meşgul eden yapımlara göz atmak istedim. Sözü çok uzatmadan buyurun oyun listeme geçelim..(Herhangi bir puanlamaya göre hazırlanmadı, rastgele olarak sıralanmıştır.

1) Anthem

Anthem büyük umutlarla ve beklentilerle çıkan bir oyundu. Oyunda ilk uçma mekanikleri çok hoşuma gitse de oyun sonradan tabildota bağladı.. Bedava deneme fırsatınız olursa deneyin ama oyun yarım yamalak bırakılmış, başarılı olabilecekken büyük ihanete uğramış gibi.. Tavsiye etmiyorum..

2) Control

Control oyununu Quantum Break yapımına olan benzerliği yüzünden merakla bekliyordum. Beklentilerimi boşa çıkarmadı ve görsel şölenin yanı sıra muhteşem mekanikleri ile saatlerimi zevkle harcadım.. Denemek isteyenlere tavsiye edilir..

3) Days Gone (PS4)

Days Gone içinde beklentilerim çok büyüktü. Uzun süre boyunca fragmanlarında ki detayları keşfetmekle yetindim. Nihayet oyun çıkıp oynamaya başladığımda değişik duygulara kapıldım. Piyasanın yarısı oyunu gömerken yarısı iyi be abi kötüde değil dedi.. Ben tam ortada kaldım diyebilirim. Evet eğlendiğim dakikaların yanında bugdan, salak saçma işlerden bunaldığım anlarda çok oldu.. Ne ÇOK İYİ MÜKEMMEL bir oyun, ne de BERBAT, ÇÖP denilebilecek bir oyun. Kendiniz deneyin herhangi bir tavsiyem yok..

4) Devil May Cry 5

Eğlenceli.. Fazlasıyla eğlenceli ve aksiyon dolu başlıyor. Öyle ki acayip gaza gelip mouse yada kontrol cihazına zarar verebilecek seviyelere ulaşbiliyorsunuz. Sonra mı ? Sonra sıradanlaşıyor, ek sizi şaşırtan şeyler olmuyor. Bir kaç animasyon ve cinematic haricinde yine sıradanlaşan bir oyun. Zaman geçirmek için birebir çok sıkılıyorsanız tavsiye edilir, ama kendini adayacağın bir oyun değil..

5) Gears 5

Grafikler enfes.. Mekan yıkılıyor… Hepsi bu.. Gerçekten bak çok zorladım kendimi farklı bir şeyler aradım ama yok abi. Tekrara düşen oyunlardan biri olarak geçti.. Serinin hatırına oynanabilir..

6) The Dark Pictures: Man of Medan

Until Dawn’dan sonra acayip derecede hype yaptığım bir oyundur kendisi. Zira ben bu tarz yapımları çok severim. Ancak Until Dawn’a çok bezediğinden midir, hikayeden midir bilemedim oyunu oynayınca çok heyecanlanmadım. Kötü demiyorum yanlış anlaşılmasın benim beklentimin altında kalır, ama bu tarzı sevenler mutlaka oynasın yine güzel bir deneyim onları bekliyor olacak. Tavsiye edilir.

7) Metro Exodus

Metro zevkle oynadığım oyunlardan biri oldu. Güzel grafikler, aksiyonu bol sahneler ve hikaye. Animasyonlar ve ara geçişler beni baya baya baysa da oyun seriye yakışır düzeydeydi. Merak edenler ve oynamayanlara tavsiye edilir.

8) Rage 2

Rage aksiyonu bol, haritası ortalama büyüklükte çeşitli araçlar ve silahlar kullanabildiğimiz, görevden göreve koşup milleti parçaladığımız eğlence seviyesi yüksek bir oyun. Yine güzel grafikler göz dolduruyor. Belli bir saatten sonra tekrara düşsede eğlencesi yüksek bir oyun. Tavsiye edilir.

9) Resident Evil 2 Remake

Bana göre mükemmel bir deneyimdi. Yıllar sonra hikayeyi harika grafiklerle tekrar oynamak çok iyi hissettirdi. Hem pc hem ps4 versiyonlarını oynadım ayrıca ek görevleri de bitirdim ve hiç sıkılmadım. Tavsiye edilir.

10) Sekiro: Shadows Die Twice

Sekiro souls tarzı oyunların belkide en zoru. Mekanikleri ve oynanabilirliği üst seviyede. Fena olmayan bir hikayesi ve güzel grafikleri var. Türü sevenlere direk tavsiye ederim. Ama türe uzak olanlara ve souls tarzı ile kafası uyuşmayanlara diyebileceğim tek şey UZAK DURUN!

11) Star Wars: Jedi Fallen Order

Yeni single player Star Wars’dan beklentiler yine yüksekti. EA Games işin içine girince hepimiz artık korkar olduk çünkü çöpü bile satmayı alışkanlık edinmiş bir firma kendileri. Jedi Fallen bitirdiğim bir oyun olmadı malesef. Yani tamam güzel, grafikler falan yerinde ama bana oyunun ruhu yok gibi geldi. Bir süre sonra sıkılıp bir köşeye bıraktım kendisini. Belki çok yokluk çektiğim bir zamanda tekrar başlayıp bitirmeyi denerim. Merak edenler deneyebilir, oyun hakkında oynayın veya oynamayın şeklinde bir yorumum yok.

12) Division 2

Division 1’i arkadaşlarımla uzun saatler boyunca oynamıştım. Öyleki çokta hoşumuza gitmişti. Değişik bir deneyimdi her ne kadar sonradan mala bağlamış olsada iyiydi be abi kötü değildi. Division 2 çıkınca dedimki kesin hatalardan ders alıp farklı birşeyler yaptılar. Aynı arkadaşımla oyuna tekrar başladım. Gel gelelim değişen çok birşey yok. Ekstra eklenen aman aman şeyler yok. Beklentimin çok altında.. Çok mu kötü değil ama beklediğim seviyelerde de değil.. Arkadaş grubunuzla şehirde gezip başkaları ile de mücadele edebileceğiniz bir oyun oynuyorsanız, deneyebilirsiniz..

13) The Outer Worlds

Güzel abi güzel. Oyun güzel, türü sevenler için ayrı bir güzel. Ayrıca bak şurada incelemesini yapmıştım. Tamam eksikleri falan var ama dünyası güzel, görevler güzel hunharca zaman harcanır. Ben tavsiye ederim..

14) Call of Duty: Modern Warfare

Hem beğendim hem beğenmedim. Beğendim grafikler olağanüstü. Oynanış ayrı bir seviyeye gelmiş. Beğenmedim hikayen bok gibi. Bokun boku seviyede hemde.. Ayrıca optimizasyonun sıfır be abi. Yarım yamalak çıkan bir oyuna benziyordu PC versiyonu. Multiplayerde yaşanan sorunlarda beni çileden çıkarmıştı. Detay incelemesi burada. Ben tavsiye etmiyorum yine de denemek istersen karar senin..

15) Apex Legends

Battleroyale türünden özellikle uzak duruyorum. Ama Apex baya yenilikçi geldi bana. Kullanılan farklı özellikler, fps bakış açısı, grafikler, optimize.. Ben başarılı buldum hala girer oynarım. Üstelik bedava.. Denemeyenlere tavsiye edilir.

16) Disco Elysium

Mükemmel. Duyguların, karmaşanın, sırların hakim olduğu bu oyun hakkında çok fazla şey söylemeyeceğim. Kendiniz deneyimleyin ve eminim çok seveceksiniz. Oyuncular arasında kendiliğinden popüler hale gelen bu yapım efsane. Tavsiye edilir.

17) A Plague Tale: Innocence

Çok sağlam oyun. Yani grafik olarak ve hikaye olarak yine başarılı bulduğum oynanışı sorunlu olmayan güzel bir oyun. Denemenizi tavsiye ederim. Hali hazırda Game Pass içinde geliyorken kaçırmayın..

18) Greedfall

Greedfall bana Witcher’ı hatırlatan ama kendine has özellikleri olan yine başarılı bir oyun. Firma elindeki imkanlarla mükemmel bir iş ortaya koymuş. Quest / Level / Hikaye üçleminde oyun severler kaçırmasın.

19) Death Stranding(PS4)

Kojima’nın yeni bebeği Death Stranding 2019’da en beğendiğim oyunlardan biri olmayı başardı. Hikayesi ve yeni bir türe ilk adım atışıyla, Norman Reedus ile gönlümü fethetti. Grafiklere lafım zaten yok. Herkes tarafından sevilecek bir oyun değil ama ben yinede tavsiye ediyorum. Ayrıca inceleme yazımız burada..

20) Far Cry New Dawn

Ya abi bir önceki oyunun içine pembe çiçekler koyarak yeni diye bize sunuyorsunuz. Ekstra eklediğiniz hiç bir şey yok. Ben Far Cry serisinin bu kafa ile ömrünü doldurduğunu düşünüyorum ve kendisini tavsiye etmiyorum..

Bonus: Red Dead Redemption 2

RDR2’yi bonus olarak eklemek istedim. Kendisi 2018 yılının sonlarına doğru çıkış yapsada 2019 yılını en çok meşgul eden oyunlardan biri oldu. 2019 yılında yine PC’ye gelerek bir çok PC sahibini sevindirdi. Hikayesi ve oynanabilirliği, yaşayan dünyası ve detayları ile bu türdeki çoğu oyuna tek atabilecek bir yapım. Yıl oldu 2020 artık oynamadıysanda bir hal çaresine bak ve oyna şu oyunu. Böylesi az geliyor..

İşletme mezunu oyun delisi, konsol aşığı, yayın yapmayı ve yazı yazmayı seven bir insan. Donanım ve yazılım konularında kendine has özellikleri var.

Yorum Yaz

Mail adresi kullanıcılara gösterilmeyecektir. Zorunlu alanları doldurmayı unutmayın *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Lost Password

Please enter your username or email address. You will receive a link to create a new password via email.

Sign Up