2000’li Yıllar: Laptop, Hızlı İnternet ve Download

Benim için, 1994’de Sega Gamer Gear el konsoluyla başlayan süreç, PC ile şekil değiştirmiş, internetin yaygınlaşmasıyla beraber ise tamamen farklı bir boyuta taşınmıştı.

‘’Bu kadar değişikliğin üzerine daha da ne olacak demeyin, teknoloji dünyası o kadar hızlı gelişiyordu ki o dönemin en iyisi dediğiniz cihazlar bir anda değersiz hale geliyor ve çöpe atılıyordu. Günümüzde de özellikle 90’ların sonuna doğru hızlanmaya başlamış olan bu sürecin daha da hızlanması dışında başka bir değişiklik yok gibi.

Eskiden tamir etme kültürü ve elektronik tamircisi diye bir meslek vardı. Şu an hangi elektronik cihaz bozulursa bozulsun çoğu durumda, servis veya tamir ücreti cihazın ücretini geçmiş durumda, atıp yenisini almak en akıl yol olarak ön plana çıkıyor. İşin neden bu noktaya geldiğini, neden bir tüketim toplumu yaratıldığını, ekonomik ve sosyolojik nedenleriyle ayrı bir yazı da tartışırız. Şimdi konumuza geri dönelim.’’

İşte dünyanın çok daha hızlı döndüğü bu dönemi; hızlı internet, laptop ve download sizlerle bu yazımda paylaşacağım.

laptop

Laptop Temsilidir (Bu kadar eski olmasa da bu kadar ağırdı) 🙂

 

Üniversite eğitimim için, 2002-2007 yılları arasında yurtdışında bulunduğumdan size anlatacaklarım biraz enteresan gelebilir. Gelenek bozulmamıştı, annem üniversite birinci sınıfı başarıyla tamamlamam sonucu bana fiyatı 1.500 euro değerinde olan ilk laptopumu satın almam için gerekli ödeneği ateşlemişti :). Anneme bu satın almanın gerekliliğini vurgulamak için ‘’laptopu taşımak daha kolay ödevlerimi Türkiye’de de yaparım’’ argümanını da sunmuştum :). Alet tamamen büyüklerin tabiriyle ‘’boş işler’’ içindi.

Laptopu, 2003 yılında rueducommerce.fr isimli web sitesinden satın almış hatta kasarak bir de indirim kuponu bulup %3 daha ucuza kapatmıştım. Aldığım Laptop yaklaşık 3.5 kg ağırlığında, Pentium 4 işlemcili ve DVD yazıcılı o dönemin bir efsaneydi. Disket sürücüsü de vardı ama disket dönemi artık kapanıyordu. Ayrıca yanına (olmazsa olmaz) case logic’ten, laptop’umun boyutlarına uygun bir de taşıma çantası satın almıştım. Çantanın içine laptopu koyduğumda yaklaşık 5-6 kg’ye geliyor, bir ilaç röprezantını edasıyla yürüyordum 🙂 Normalde pili 2 saat gittiği söylense de ben 45 dakikadan fazla dayandığına şahit olmadım. Bu laptopa, portatif desktop demek daha doğru bir tabir olurdu sanırım.

Fransa’da o dönem hızlı internet vardı, firmalar ADSL modem + kablolu TV + telefon hattı gibi paketleri satıyorlardı. ‘’Oğlum yurtdışında internet çok hızlıymış’’ efsanesini bizzat gözlerimle teyit ettim. Freebox isimli firma, mağazası olmadığı gibi ve tüm satışlarını internet üzerinden gerçekleştiriyordu. Ayda 29.99 euro gibi makul bir ücrete 20GB hızında internet ve diğer yukarıda saydığım özellikleri satın alabiliyordunuz, bahsettiğimiz senenin 2003-2004 olduğunu yeniden hatırlatmak istiyorum.

Şimdi böyle bir sistemi kurunca önüne ne gelirse download etme hastalığı doğal olarak vukuu buluyordu.

O dönem yüzlerce film indiriyor ve günde 4 tane film izlediğim günler oluyordu. İyi ki de öyle yapmışım, bazı şeyleri hayatınızda sadece bazı dönemler yapabiliyorsunuz. Hayatının 1.5 senesini World of Warcraft oynayarak geçiren arkadaşımda bana aynısını söylemişti. Şimdi kendisi yoğun iş temposundan başını kaldıramıyor, hala ‘’oğlum ben 70. level’a ilk gelenlerdenim’’ der durur. Allah bilir şu an kaç level vardır WoW’da.

age-of-mythology

Gene o dönem, Laptop’un grafik kartının azizliğine uğrasam da oynadığım oyunları özetlemek istersem: Age of Mythology, Unreal Tournament, Laptop’umla Samsun’lu arkadaşımın PC’sine bağlanarak botlara karşı oynadığımız Counter Strike, gene o dönemki en iyi oyun konsolu olan PlayStation 2’deki Pro Evolution Soccer namı değer PES.

O dönemler Youtube daha yoktu o yüzden tüm albümler, şarkılar MP3 formatında internetten indiriliyordu. Hatta üniversitenin koridorunda 2007 başında “Oğlum youtube diye site var girip video izliyorsun” denildiğini hatırlıyorum. Hatta sitenin ismini ‘’yourtube’’ neden koymamışlar diye o dönem düşünmüştük…

Böylelikle 2007’nin sonlarına gelmiş bulunuyoruz, daha devamı gelir mi? Never Say Never arkadaşlar 🙂

Yorum Yaz

Mail adresi kullanıcılara gösterilmeyecektir. Zorunlu alanları doldurmayı unutmayın *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Lost Password

Please enter your username or email address. You will receive a link to create a new password via email.

Sign Up

Canlı Yayındayız ! Hemen İzle
CURRENTLY OFFLINE